Ogłoszenia 30.07 – 06.08

NIEDZIELA (30.07)
Mija połowa wakacji. Wraz z początkiem obecnego tygodnia rozpoczniemy sierpień. To miesiąc dla nas szczególny na płaszczyźnie tak religijnej, jak i historycznej. W tym miesiącu ze wszystkich stron Polski i Europy setki tysięcy pielgrzymów zdążają na Jasną Górę. Łączmy się w modlitwie z tymi, którzy podjęli trud wyjścia na pątnicze szlaki. Włączmy się też w wielką modlitwę o trzeźwość naszego narodu. Może dla wyrwania z nałogu pijaństwa czy narkomanii kogoś bliskiego, znajomego warto ofiarować Panu Bogu czasową lub całkowitą abstynencję. Naszym orędownikiem w modlitwie o trzeźwość jest św. Maksymilian Maria Kolbe.

Za ofiary dzisiejsze przeznaczone na zapłacenie miesięcznego rachunku za energię elektryczną składamy serdeczne „Bóg zapłać”. Po każdej Mszy św. nasza co miesięczna kwesta na pomoc dla dwóch wybranych przez naszą Parafię rodzin w Syrii.

Zapraszamy dziś jeszcze na nieszpory o godz. 16.30.

Przypominamy, że dziś na terenie naszej parafii odbędzie się etap 74. wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. Kolarze wjadą z Bytomia ul. Łagiewnicką, Niedurnego, 11 Listopada, Krzyżową, Łagiewnicką, rondem Wagnera (ul. K. Miarki), Mariańską, Janasa, przetną ul. 3 Maja, Styczyńskiego, Filarową, rondo Floriańską, Krakusa, gdzie będzie lotna premia, Katowicką, Stabika, Stacyjną, Legnicką, Rębaczy, Główną, Michałkowicką i następnie wjadą do Siemianowic Śląskich. Wszystkich planujących przyjazd do naszego kościoła na Mszę św. o godz. 15:00 informujemy, że w związku z tym prestiżowym wyścigiem mogą w tym dniu wystąpić utrudnienia w ruchu, przewidziane między godziną 14:00 a 16:00.

PONIEDZIAŁEK (31.07)
Wspomnienie św. Ignacego z Loyoli, prezbitera – Założyciela Towarzystwa Jezusowego (Jezuici). Znakiem zakonu jest IHS (w tym znaku zwyciężaj) i hasło „Na większą chwałę Bożą”. Papież Pius XI ogłosił św. Ignacego z Loyoli patronem rekolekcji.

We WTOREK (01.08)
Wspomnienie św. Alfonsa Marii Liguoriego, biskupa i doktora Kościoła – patrona spowiedników, teologów i adwokatów.

W ŚRODĘ (02.08)
Wspomnienie NMP Anielskiej. Dobiegają końca obchody Jubileuszu 800-lecia ustanowionego przez Honoriusza III odpustu Porcjunkuli. 2 sierpnia 1216 r. papież ten udzielił odpustu zupełnego wszystkim odwiedzającym asyski kościółek zwany Porcjunkulą, który św. Franciszek odbudował i przy którym później, w 1226 r., umarł. Odpustu Porcjunkuli udziela się co roku 2 sierpnia pod zwykłymi warunkami skruchy, spowiedzi, Komunii i modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Warunkiem jego uzyskania jest nawiedzenie swojego kościoła parafialnego, wzbudzenie właściwej intencji, stan łaski uświęcającej, przystąpienie do Komunii św. modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża. Dokładnie odpust ten można uzyskać w czasie od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia. Skorzystajmy z tej nadzwyczajnej łaski darowania kar doczesnych za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, a jeszcze przez nas nie naprawione.

O godz. 8:00 Msza św. i nabożeństwo wotywne do św. Józefa. O godz. 17:30 nabożeństwo do matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W CZWARTEK (03.08)
wspomnienie św. Lidii z Tiatyry – patronki farbiarzy. Ta pierwsza kobieta, którą św. Paweł ochrzcił po przybyciu do Europy, zasługuje w czasie jednoczenia się naszego kontynentu na szczególną promocję. Wiemy o niej z Dziejów Apostolskich.

Jest to zarazem PIERWSZY CZWARTEK MIESIĄCA. O godz. 18:00 Msza św. o powołania do służby w Kościele. O godz. 18:45 w kościele nauka chrzcielna dla rodziców i chrzestnych. O godz. 19:00 w kancelarii parafialnej pierwsza nauka przedślubna.

W PIĄTEK (04.08)
Wspomnienie św. Jana Marii Vianney`a, prezbitera – patrona proboszczów i wszystkich kapłanów. Tego dnia pamiętajmy w modlitwie o naszych duszpasterzach.

Jest to zarazem PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA. O godz. 8.00 Msza św. w int. czcicieli Serca Jezusowego.

W SOBOTĘ (05.08)
Wspomnienie Rocznicy Poświęcenia Rzymskiej Bazyliki NMP, czyli wspomnienie NMP Śnieżnej.

Papież Sykstus III, dedykując bazylikę Matce Najświętszej pragnął uczcić szczęśliwe zakończenie Soboru Efeskiego (431 r.), na którym ogłoszono dogmat o Bożym macierzyństwie Maryi. Jest piękny zwyczaj, że co roku 5 sierpnia właśnie w kaplicy Matki Bożej z kopuły zrzuca się płatki białych róż, przypominających płatki śniegu. Są one również symbolem niezliczonych łask, jakie wyprasza sobie tu lud rzymski. Obraz jest uważany za cudowny. Lud rzymski nazywa go Salus Populi Romani – Ocaleniem Ludu Rzymskiego, gdyż panuje powszechne przekonanie w Rzymie, że ten obraz wiele razy ratował Rzym. Był bowiem dawny zwyczaj, że na wzór arki przymierza w czasach klęsk i niebezpieczeństw obnoszono ten obraz po ulicach Rzymu.

W tym dniu od godz. 7.00 miesięczne odwiedziny chorych i starszych wiekiem mieszkańców naszej Parafii w ich domach. Zgłoszenia przyjmuje kancelaria parafialna lub zakrystia.

Od godz. 17:30 okazja do Spowiedzi św. i osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu.

W przyszłą niedzielę (06.08)
ŚWIĘTO PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO. W Kościele obchodzone jest już od VI wieku, a w Polsce znane jest od XI wieku. Akt przemienienia pozwala Apostołom i nam zrozumieć, jak mizerne i niepełne są nasze wyobrażenia o Panu Bogu. To lekcja pokory wobec majestatu Bożej potęgi. I dzisiaj każdego z nas Chrystus wzywa do przemiany. Obiecuje, że będziemy razem z Nim królować, jeśli tylko będziemy pamiętali o tym, co dla nas Pan Bóg przygotował, jeśli będziemy karmili się Jego słowem i Ciałem, ufnie i wytrwale się do Niego modlili i służyli bliźnim. Przemienienie Pańskie to święto radości i nadziei, że przyjdzie czas, kiedy Pan odmieni nas wszystkich.

Kolekta przeznaczona będzie na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego. O godz. 15.00 Msza św.
z udzielaniem sakramentu Chrztu Świętego oraz w intencji rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych.