Ogłoszenia 06.08 – 13.08

NIEDZIELA (06.08)
W dzisiejszą niedzielę przypada Święto Przemienienia Pańskiego. Wydarzenie to było umocnieniem wiary Apostołów przed męką Pana Jezusa. Jest ono również zaproszeniem do prowadzenia intensywnego życia wewnętrznego, poznawania Pana Boga na drodze sakramentów i modlitwy

Za złożone dziś ofiary przeznaczone na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego składamy serdeczne „Bóg zapłać.

Dziś o godz. 15:00 Msza św. z udzielaniem sakramentu Chrztu św. oraz w intencji rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych. Na godz. 16:30 zapraszamy na nieszpory.

PONIEDZIAŁEK (07.08)
Wspomnienie św. męczenników Sykstusa II, papieża i 4 Towarzyszy, diakonów. W tym dniu kalendarz liturgiczny wspomina także św. Kajetana z Thieny, prezbitera – patrona bezrobotnych, oraz bł. Edmunda Bojanowskiego, założyciela zakonu Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej.

We WTOREK (08.08)
Wspomnienie św. Dominika Guzmana, prezbitera – wielkiego odnowiciela Kościoła średniowiecznego, Założyciela Zakonu Kaznodziejskiego Dominikanów. Zakon dał Kościołowi wielu świętych jak np.: św. Tomasza z Akwinu, św. Alberta Wielkiego, papieża św. Pius V czy św. Katarzynę ze Sieny. Zakon położył wielkie zasługi na polu nauki, wydając uczonych na skalę światową w dziedzinie teologii, biblistyki czy liturgii. Kiedy zostały odkryte nowe lądy, dominikanie byli jednymi z pierwszych, którzy na odkryte tereny wysyłali swoich misjonarzy.

W ŚRODĘ (09.08)
Święto św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein) – współpatronki Europy, filozofa, karmelitanki, nawróconej na chrześcijaństwo w wieku 30 lat. Urodziła się we Wrocławiu w rodzinie żydowskiej. Bardzo wykształcona, mimo protestów rodziny przyjęła chrzest. W 1933 roku wstąpiła do karmelitanek w Kolonii. Ze względu na prześladowania hitlerowskie przeniosła się do klasztoru w Echt w Holandii. Tam aresztowana i wywieziona do obozu w Oświęcimiu, zginęła 9 sierpnia 1942 roku. Kanonizował ją Błogosławiony Jan Paweł II w 1998 roku, a w rok później ogłosił współpatronką Europy, podkreślając, że jej wyjątkowe życie i ofiara, jaką złożyła dla Chrystusa, są zadatkiem prawdziwie braterskiego społeczeństwa, niezależnie od różnic narodowych, kulturowych i religijnych.

O godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo wotywne do Patrona naszej parafii – Św. Józefa. O godz. 17.30 nabożeństwo do NMP Nieustającej Pomocy.

W CZWARTEK (10.08)
Święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika Kościoła rzymskiego – patrona ubogich, piekarzy, kucharzy, studentów i bibliotekarzy, a przede wszystkim – pszczelarzy; przyzywany także w chorobach reumatycznych i w czasie pożaru. Przypuszcza się, że zginął za wiarę w Chrystusa razem z papieżem Sykstusem II tego samego dnia. Zwłaszcza dzisiaj warto wpatrywać się w jego życie, aby dostrzec, jak wiele dla Chrystusa i Kościoła da się wycierpieć, a z czego później rodzą się błogosławione owoce. Gdy dobrze przypatrzymy się dziejom Kościoła, wyraźnie widać, że ofiara, zwłaszcza krew męczeńska tych, którzy poszli za Chrystusem, ich przykład rodzi następne pokolenia wyznawców gotowych oddać wszystko za Ewangelię.

W PIĄTEK (11.08)
Wspomnienie św. Klary, dziewicy, zafascynowanej życiem, które wybrał św. Franciszek. Poszła w jego ślady, stając się w ten sposób założycielką drugiego zakonu św. Franciszka, popularnie zwanego klaryskami; siostry oddają się modlitwie wstawienniczej i prowadzą bardzo surowy tryb życia.

W SOBOTĘ (12.08)
Wspomnienie św. Joanny Franciszki de Chantal, zakonnicy. Wspólnie ze św. Franciszkiem Salezym założyła kontemplacyjny Zakon Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, który w Polsce popularnie nazywany wizytkami.

O godz. 7:40 Godzinki o Niepokalanym poczęciu NMP. Od 17:30 okazji do Spowiedzi św. i osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu.

W przyszłą niedzielę (13.08)
(13.08) XIX NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ kolekta (specjalna) przeznaczona na wzmocnienie i renowację murów naszego kościoła.

Jest to zarazem DZIEŃ FATIMSKI. O godz. 16.00 nabożeństwo fatimskie i procesja „światła” z figurą Matki Bożej dookoła kościoła. Podczas Różańca św. zebrana zostanie kolekta na kwiaty do feretronu i ołtarzy maryjnych. Z racji 13-tego dnia miesiąca po Mszach św. oddamy cześć relikwiom bł. Jana Pawła II przez ich ucałowanie.

W tym dniu Parafia św. Wawrzyńca w Chorzowie obchodzić będzie uroczystość odpustową. O godz. 12:00 uroczysta suma odpustowa z procesją teoforyczną dookoła kościoła. Tegorocznym kaznodzieją i sumistą odpustowym będzie pochodzący z tamtejszej parafii Ks. Przemysław MALINOWSKI, obecnie wikariusz parafii św. Filipa i Jakuba w Żorach. O godz. 16.30 uroczyste nieszpory odpustowe.

Informujemy, że tegoroczna stanowa pielgrzymka świata żeńskiego do Piekar Śląskich odbędzie się w niedzielę 20 sierpnia. Już dziś serdecznie zachęcamy wszystkie panie do podjęcia trudu pielgrzymkowego.

Stały konfesjonał w kościele św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie przy ul. Wolności 51 do końca
sierpnia czynny tylko w godz. od 15:30 do 18:00.

Zachęcamy do uczestnictwa we Mszy św. nie tylko co niedzielę, ale w miarę możliwości także w tygodniu. Zapraszamy codziennie o godz. 8:00 lub 18:00. Połączmy uczestnictwo we Mszy św. z naszymi obowiązkami, spacerami lub odwiedzinami cmentarza parafialnego.

„Od Pana Boga nie ma wakacji” – niech ta maksyma towarzyszy wyruszającym na zasłużony wakacyjny wypoczynek i z niego korzystającym, których serdecznie pozdrawiamy. Solenizantom i jubilatom składamy najlepsze życzenia. Zmarłych polecajmy Bożemu miłosierdziu.