Ogłoszenia 06.03 – 13.03

NIEDZIELA (06.03)
Świeckie francuskie kalendarze wspominają dzień określany Mi-Careme, który wyznacza połowę czasu pomiędzy Popielcem a Wielkim Czwartkiem. Chrześcijanom ten czas wyznacza dzisiejsza, czwarta niedziela Wielkiego Postu – niedziela Laetare. Wyjątkowość tej niedzieli podkreśla różowy kolor szat liturgicznych. W dawnej polskiej tradycji nazywano ją „śródpościem” bądź „półpościem”. Wszystko to wskazuje dobitnie, że połowa okresu paschalnego przygotowania jest już za nami. Warto zatem zrobić pewne podsumowania i zastanowić się, czy postąpiłem na drodze nawrócenia i przemiany oraz podjąć jeszcze większy wysiłek, by dobrze wykorzystać przeżywany okres liturgiczny.

Tradycja niedzieli Laetare sięga do początków chrześcijaństwa. Zanim bowiem ustalono 40-dniowy post, czas pokuty rozpoczynał się od poniedziałku po IV niedzieli dzisiejszego Wielkiego Postu. Niedziela Laetare była więc ostatnim dniem radości.

Od XVI wieku tego dnia, zwanego również „Niedzielą Róż”, w Rzymie w Bazylice św. Krzyża papież święcił złotą różę i wręczał ją osobie zasłużonej dla Kościoła. Zgromadzeni w Bazylice wierni obdarowywali się kwiatami róż symbolizującymi piękno, ale i ból cierpienia.

Usłyszeliśmy dziś w Ewangelii jedną z najpiękniejszych przypowieści – przypowieść o miłosiernym Ojcu. Bóg, jak ojciec z przypowieści, czeka na każdego z nas, pragnie naszego powrotu. Nie bójmy się przyjść do Niego z naszą słabością i grzechem. On codziennie na nas czeka w sakramencie pokuty i pojednania, by nas oczyszczać z grzechu i przytulić do swojego kochającego Serca.

Za złożone dziś ofiary przeznaczone na potrzeby archidiecezji składamy serdeczne „Bóg zapłać”.
Dziś jeszcze o godz. 15.00 Msza św. z udzielaniem sakramentu Chrztu św. oraz w intencji rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych. Na godz.16.15 zapraszamy na nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym ks. Krzysztofa PATASA.

Dziś w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach podczas Mszy św. o godz. 15.00 Metropolita Katowicki dokona wyznaczenia nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Tym samym w naszej parafii posługę eucharystyczną rozpoczną panowie: Dariusz KRASUSKI, Piotr MULORZ, Lucjan NAWROCKI i Eugeniusz WIERZCHOWSKI.

W PONIEDZIAŁEK (07.03)
Wspomnienie świętych męczennic Perpetuy i Felicyty – patronek bezpłodnych kobiet.

O godz. 18.45 w kościele kolejne spotkanie grupy modlitewnej.

WE WTOREK (08.03)
Wspomnienie świętego Jana Bożego, zakonnika, założyciela Zakonu Braci Miłosierdzia (bonifratrów) patrona szpitali, pielęgniarek i pielęgniarzy, chorych i księgarzy.

W tym dniu przypada ŚWIATOWY DZIEŃ MODLITW W INTENCJI KOBIET, który skupia wokół siebie chrześcijanki różnych wyznań. Jest to ruch ekumeniczny o ponad 120-letniej tradycji. Pamiętajmy w tym dniu w naszych modlitwach o wszystkich kobietach, zwłaszcza o tych najbardziej utrudzonych matkach wielodzietnych rodzin, o kobietach opiekujących się chorymi i niedołężnymi, a także o kobietach poniżanych i prześladowanych w wielu częściach świata. Wszak kobiety wypełniają szczególną rolę w świecie, w Kościele i w rodzinie. Polecajmy je Panu Bogu i Maryi, która jest najpiękniejszym wzorem żony i matki.

W tym dniu jubileusz 80. urodzin obchodził będzie wikariusz naszej parafii w latach 1970-1973 Ks. Kanonik Jerzy KEMPA, przebywający obecnie na emeryturze w parafii św. Mikołaja Bujakowie. Polecamy go modlitwom parafian.

W ŚRODĘ (09.03)
Wspomnienie św. Dominika Savio, wyznawcy. Papież Pius XI nazwał go „Małym świętym, ale gigantem ducha”. Jest on patronem młodzieży i ministrantów. Z racji wspomnienia tego świętego w tym dniu na ołtarzu pojawią się jego relikwie, które nasza parafia posiada.

W tym dniu kalendarz liturgiczny wspomina także świętą Franciszkę Rzymiankę, zakonnicę, założycielkę Zgromadzenia Oblatek Benedyktyńskich.

O godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo, podczas którego odmówimy trzeci dzień Nowenny do św. Józefa. O godz. 17.30 nabożeństwo do NMP Nieustającej Pomocy.

W CZWARTEK (10.03)
O godz. 18.45 w kościele nauka chrzcielna dla rodziców i chrzestnych. O godz. 19.00 w kancelarii parafialnej druga nauka przedślubna.

W tym dniu przypada 75. rocznica śmierci wikariusza naszej parafii w latach 1926-1934 śp. ks. Stanisława RYGIELSKIEGO. Został stracony w obozie w Mauthausen-Gusen. Polecamy go modlitwom parafian.

W PIĄTEK (11.03)
O godz. 17.15 Droga Krzyżowa za zmarłych zalecanych.

W SOBOTĘ (12.03)
O godz. 7.40 Godzinki ku czci NMP. O godz. 10.00 Droga Krzyżowa dla dzieci. Od godz. 17.00 okazja do Spowiedzi św. i adoracji Najświętszego Sakramentu.

46. Parafialnym Dniem Chorych rozpoczniemy w sobotę REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE. Na Mszę św. o godz. 11.00 zapraszamy wszystkich chorych i starszych wiekiem mieszkańców naszej parafii (od godz. 10.30 okazja do Spowiedzi św. dla nich). Podczas Eucharystii zebrani otrzymają sakrament Namaszczeniach Chorych oraz indywidualne błogosławieństwo lurdzkie. Poświęcimy także lekarstwa, dlatego też prosimy o przyniesienie ich ze sobą do kościoła.

W przyszłą niedzielę (13.03)
V NIEDZIELĘ WIELKIEGO POSTU zwaną Niedzielą Krzyża Świętego kolekta na świąteczny wystrój naszego kościoła.

O godz. 18.00 w kościele nauka rekolekcyjna dla rodziców i opiekunów dzieci klas drugich przygotowujących się do przyjęcia w maju br. sakramentu Pierwszej Komunii św. i dla rodziców dzieci młodszych.

W podejmowaniu wysiłku przemiany życia i dobrego przygotowania się do przeżycia świąt Zmartwychwstania Pańskiego niech pomogą nam również wielkopostne rekolekcje, które odbędą się w naszej parafii w dniach 12-16 marca.
Szczegółowy program rekolekcji został umieszczony w gablotkach i na stronie internetowej naszej parafii. Znajdziemy tam również program szkolnych rekolekcji dla dzieci i młodzieży, które odbędą się w dniach 14-18 marca br.