Ogłoszenia 05.08 – 12.08

NIEDZIELA (05.08)
Pan Jezus, dając głodnym ludziom chleb, jednocześnie wprowadza ich w tajemnicę Chleba Życia. On chce nam dać najlepszy pokarm: swoje Ciało wzmacniające nas na drodze do nieba. Jak najczęściej starajmy się rozbudzić w sobie pragnienie przyjmowania tego wyjątkowego Pokarmu.

Za złożone dziś ofiary przeznaczone na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego składamy serdeczne „Bóg zapłać”.
Dziś jeszcze o godz. 15:00 Msza św. chrzcielna oraz w intencji rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych, o godz. 16:30 nieszpory.

Przypominamy, że dziś i jutro na terenie Chorzowa odbywa się 75. wyścig kolarski Tour de Pologne. Jest to wielkie święto nie tylko sportowe, ale zarazem doskonała promocja regionu i naszego miasta.

Dziś etap z Tarnowskich Gór do Katowice liczący 156 km. Kolarze wjadą do naszego miasta od strony Bytomia, ulicą Łagiewnicką (około godz. 17:15). Na terenie naszej Parafii będzie ich można zobaczyć na ul. Łagiewnickiej, Krzyżowej i Ks. Stabika.

Planujących dziś przyjazd do naszego kościoła na Msze św. o godz. 15:00 i 17:00 informujemy, że w związku z wyścigiem mogą w tym dniu wystąpić utrudnienia w ruchu.

W poniedziałek drugi dzień święta kolarskiego w naszym mieście. Trzeci etap rozpocznie się na bieżni Stadionu Śląskiego. Będzie to tzw. start honorowy, zaplanowany na godz. 15:40. Kolarze opuszczą legendarny obiekt i skierują się Aleją Harcerską w stronę ulicy Parkowej. Przejadą także następującymi ulicami: Poniatowskiego, Konopnickiej, Katowicką, Dąbrowskiego, Armii Krajowej, Szpitalną i Batorego. Na rondzie im. ks. prałata Franciszka pożegna Chorzów. Szczegóły trasy w gablotkach.

W PONIEDZIAŁEK(06.08)
Kościół obchodzi Święto Przemienienia Pańskiego, przypominając nam wydarzenie na górze Tabor, gdy Jezus ujawnił swoje bóstwo wobec trzech wybranych uczniów. W ten sposób pomógł im przyjąć w przyszłości prawdę o swoim zmartwychwstaniu.

WE WTOREK (07.08)
Wspomnienie św. męczenników Sykstusa II, papieża i 4 Towarzyszy, diakonów. W tym dniu kalendarz liturgiczny wspomina także św. Kajetana z Thieny, prezbitera – patrona bezrobotnych, oraz bł. Edmunda Bojanowskiego, założyciela zakonu Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej.

W ŚRODĘ (08.08)
Wspomnienie św. Dominika Guzmana, prezbitera – wielkiego odnowiciela Kościoła średniowiecznego, Założyciela Zakonu Kaznodziejskiego Dominikanów. Zakon dał Kościołowi wielu świętych jak np.: św. Tomasza z Akwinu, św. Alberta Wielkiego, papieża św. Pius V czy św. Katarzynę ze Sieny. Zakon położył wielkie zasługi na polu nauki, wydając uczonych na skalę światową w dziedzinie teologii, biblistyki czy liturgii. Kiedy zostały odkryte nowe lądy, dominikanie byli jednymi z pierwszych, którzy na odkryte tereny wysyłali swoich misjonarzy.

O godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo wotywne do Patrona naszej parafii – Św. Józefa. O godz. 17.30 nabożeństwo do NMP Nieustającej Pomocy. O 19.00 w kancelarii katechumenat.

W CZWARTEK (09.08)
Święto św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein) – współpatronki Europy, filozofa, karmelitanki, nawróconej na chrześcijaństwo w wieku 30 lat. Urodziła się we Wrocławiu w rodzinie żydowskiej. Bardzo wykształcona, mimo protestów rodziny przyjęła chrzest. W 1933 roku wstąpiła do karmelitanek w Kolonii. Ze względu na prześladowania hitlerowskie przeniosła się do klasztoru w Echt w Holandii. Tam aresztowana i wywieziona do obozu w Oświęcimiu, zginęła 9 sierpnia 1942 roku. Kanonizował ją Błogosławiony Jan Paweł II w 1998 roku, a w rok później ogłosił współpatronką Europy, podkreślając, że jej wyjątkowe życie i ofiara, jaką złożyła dla Chrystusa, są zadatkiem prawdziwie braterskiego społeczeństwa, niezależnie od różnic narodowych, kulturowych i religijnych.

W PIĄTEK (10.08)
Święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika Kościoła rzymskiego – patrona ubogich, piekarzy, kucharzy, studentów i bibliotekarzy, a przede wszystkim – pszczelarzy; przyzywany także w chorobach reumatycznych i w czasie pożaru. Przypuszcza się, że zginął za wiarę w Chrystusa razem z papieżem Sykstusem II tego samego dnia. Zwłaszcza dzisiaj warto wpatrywać się w jego życie, aby dostrzec, jak wiele dla Chrystusa i Kościoła da się wycierpieć, a z czego później rodzą się błogosławione owoce. Gdy dobrze przypatrzymy się dziejom Kościoła, wyraźnie widać, że ofiara, zwłaszcza krew męczeńska tych, którzy poszli za Chrystusem, ich przykład rodzi następne pokolenia wyznawców gotowych oddać wszystko za Ewangelię.

O godz. 17:15 adoracja Wspólnoty Krwi Chrystusa. Jej członkowie adorować będą Najświętszy Sakrament i odmówią wspólnie koronkę i litanię do Krwi Chrystusa oraz przez kilka minut w ciszy oddają się kontemplacji Jezusa Eucharystycznego. Podobne spotkania Wspólnoty Krwi Chrystusa odbywać się będą w każdy drugi piątek miesiąca. Członkowie wspólnoty serdecznie zapraszają wszystkich chętnych do wspólnej modlitwy. Grupa czeka na nowych członków. W tej sprawie można kontaktować się z panią Zofią SADEK pod nr. tel. 509 362 516.

W SOBOTĘ (11.08)
Wspomnienie św. Klary, dziewicy, zafascynowanej życiem, które wybrał św. Franciszek. Poszła w jego ślady, stając się w ten sposób założycielką drugiego zakonu św. Franciszka, popularnie zwanego klaryskami; siostry oddają się modlitwie wstawienniczej i prowadzą bardzo surowy tryb życia.

Od godz. 17.30 okazja do Spowiedzi św. i osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu.

W przyszłą niedzielę (12.08)
XIX NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ kolekta przeznaczona będzie na bieżące potrzeby naszej parafii.

Doroczna pielgrzymka kobiet do Matki Boskiej Piekarskiej będzie w tym roku w niedzielę 19 sierpnia. Już dziś zachęcamy panie i dziewczęta naszej parafii do zarezerwowania czasu i licznego udziału w pielgrzymce.

Zdaje się, jeszcze tyle przeróżnych niepokojów trapi nie tylko nasze dusze, ale również całe nasze społeczeństwo. Dlatego w tym wirze codzienności warto zauważyć nieocenioną rolę modlitwy, a także sens i religijną wartość milczenia. Wykorzystajmy nasze wakacyjne wędrówki, pielgrzymki, indywidualny odpoczynek na stworzenie właściwej duchowej atmosfery, niezbędnej, aby odczuć bliską obecność Boga i umocnić naszą wiarę. A pozostający w domu niech modlitewnie wspierają tych wszystkich, który z różnych stron Polski i Europy wyruszyli na pielgrzymie szlaki prowadzące na Jasną Górę, do naszego narodowego Sanktuarium.

Przeżywamy sierpień – miesiąc trzeźwości. Podejmując wyrzeczenie picia napojów alkoholowych, chcemy przeprosić Boga za ogromne cierpienia, jakie niesie naszej Ojczyźnie nieuporządkowanie w tym względzie, a także chcemy ćwiczyć naszą wolę, by była coraz silniejsza i bardziej konsekwentna.

Zapraszamy na kolejną wakacyjną imprezę z cyklu „Wakacje OCZYwiście”. Odbędzie się ona w czwartek 9 sierpnia na Placu Mickiewicza  od 15.00 do 19.00. W programie animacje dla dzieci, pokazy i warsztaty fitness, pokazy i warsztaty brazylijskiego jujitsu, pokazy szkoły nurkowania, strefa relaksu i wiele wiele innych. Punktem kulminacyjnym będzie wykonanie wielkich oczu, które zostaną zawieszone na drzewie.

W związku ze zbliżającą się Uroczystością Wniebowzięcia NMP – 15 sierpnia, zapraszamy do udziału w obchodach tego święta w Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Zbliżające się uroczystości mają charakter misterium. Obchody Wniebowzięcia rozpoczynają się w piekarskim sanktuarium 14 sierpnia o godz 16.00. Najpierw odprawione zostaną Nieszpory Maryjne, a po nich rozpocznie się „Misterium Zaśnięcia Niepokalanej”. Sięgając do wczesnochrześcijańskiej tradycji, dziś kultywowanej przez Kościół Prawosławny uczestniczyć będziemy w obrzędzie przygotowania przejścia Matki Bożej z tego świata do nieba. Wyjątkowo uroczysta i barwna będzie procesja pogrzebowa. Uczestniczą w niej aktorzy przedstawiający scenę pożegnania Matki Bożej, w tym 12 Apostołów. W procesji na dróżka maryjnych biorą udział orkiestry, wierni w strojach ludowych, górnicy, dzieci sypiące kwiaty,  itd. Szczegóły w plikach, które przesyłam. Procesję w czasie której niesiona będzie figura Matki Bożej Zaśniętej zakończymy symbolicznym pożegnaniem w grobie Maryi na Kalwarii. Kolejny dzień uroczystości to 15.08. Suma odpustowa o godz. 10.30. Od 6.30 na Rajskim Placu możliwość modlitwy przed figurą Matki Bożej Wniebowziętej w kaplicy św. Rafała. O 13.45 obchody różańcowe na kalwarii z obrzędem koronacji figury Matki Bożej i procesja do bazyliki. O godz. 15.00 Nieszpory Maryjne w bazylice. O 17.00 serdecznie zapraszamy na koncert w ramach festiwalu organowego