Ogłoszenia 05.07 – 12.07

NIEDZIELA (05.07)
Za złożone dziś ofiary przeznaczone na Archidiecezjalne Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

Dziś jeszcze o godz. 15.00 Msza św. chrzcielna oraz w intencji rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych.

Na 16.30 zapraszamy na nieszpory niedzielne.

Przypominamy, że w lipcu i sierpniu nie będzie w naszym kościele Mszy św. o godz. 7.00 i sobotnich Mszy św. w języku niemieckim o godz. 16.30. Adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do Spowiedzi św. w soboty wakacyjne od 17.30.

W lipcu i sierpniu kancelaria urzęduje:
poniedziałki i środy od 9.00 do 11.30
wtorki i piątki od 15.30 do 17.00

Dziękujemy za ofiarowane intencje mszalne kapłanom naszym, którzy odprawiają je w czasie urlopów. Zachęcamy wszystkich którzy mają takie powinności wobec swoich bliskich, aby korzystać z tego sposobu wdzięczności czy zadośćuczynienia. Można te intencje składać w kancelarii parafialnej.

W PONIEDZIAŁEK (06.07)
Wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, dziewicy, która żyła w latach 1863-1922 i dużo zrobiła dla misji w Afryce, chociaż na misje nie wyjechała. Swoimi modlitwami obejmiemy w tym dniu wszystkich misjonarzy i misjonarki, zwłaszcza z naszej diecezji.

W tym dniu przypada także Wspomnienie NMP Uzdrowienie Chorych. Jest to święto patronalne Apostolstwa Chorych. Maryja – solidarnie z synem współcierpi. Jako najlepsza matka chce użyć cierpieniom swych dzieci. Według tradycji już w Efezie Matka Boża znana była jako Uzdrowienie Chorych. Dzisiaj spieszą do Niej pielgrzymki do różnych sanktuariów. Nikt nie odchodzi od Matki nie otrzymując stosownego dla siebie daru – niezbędnego i na tę chwilę niezastąpionego – chociaż nie zawsze tego, o który się prosiło. Ona najlepiej wie czego nam potrzeba. Naszą modlitewną pamięcią obejmijmy również tych, którzy starają się pomagać duchowo wszystkim chorym, cierpiącym i seniorom z naszej wspólnoty parafialnej.

6 lipca br. odbędzie się 50 Jubileuszowa Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Chorych, Niepełnosprawnych i Starszych na Jasną Górę. Rozpoczęcie pielgrzymki o godz. 10.00 w bazylice jasnogórskiej. W programie pielgrzymki: o godz. 11.00 Msza św., o 13.30 Droga Krzyżowa na Wałach oraz o 14.30 Nabożeństwo Lourdzkie.

W ŚRODĘ (08.07)
Wspomnienie św. Jana z Dukli, prezbitera – niezwykle gorliwego franciszkanina, związanego z Krosnem, Lwowem i Poznaniem; był wspaniałym kaznodzieją i spowiednikiem.

O godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo wotywne do św. Józefa. O godz. 17.30 nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W CZWARTEK (09.07)
Wspomnienie św. Augustyna Zhao Rong i 119 Towarzyszy Męczenników. To pierwszy chiński kapłan męczennik, który wchodzi w skład 120 osobowej grupy zamęczonych wyznawców Chrystusa. Są wśród nich w większości europejscy zakonnicy – członkowie zgromadzeń (jezuici, franciszkanie, dominikanie, salezjanie i członkowie Paryskich Misji Zagranicznych), którym Stolica Apostolska powierzyła prowadzenie misji w Chinach.

O godz. 19.00 w kancelarii parafialnej druga nauka przedślubna. Przypominamy, że nauki przedmałżeńskie w naszej parafii miesiącach wakacyjnych odbędą się tylko w lipcu!

W tym dniu przypada 7. rocznica śmierci śp. ks. Piotra RADOSZA, wikariusza naszej parafii w latach 2005-2006. Jest pochowany w rodzinnym grobowcu w Zawierciu.

W SOBOTĘ (11.07)
Święto świętego Benedykta, opata, patrona Europy. Założony przez niego zakon benedyktynów przyczynił się do znacznego pogłębienia życia religijnego w Kościele, ale i szeroko rozumianej kultury. Z tej racji papież Paweł VI w 1964 roku obwołał św. Benedykta głównym patronem Europy. Ora et labora – Módl się i pracuj! – to sposób św. Benedykta na dobre chrześcijańskie życie. Do Polski benedyktyni przybyli wraz ze św. Wojciechem (†997). Najbardziej znanym opactwem benedyktyńskim jest u nas Tyniec. Ale swoim pięknem przyciąga też niewielki benedyktyński klasztor w wielkopolskim Lubiniu.

Od godz. 17.30 okazja do Spowiedzi św. i osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu.

W przyszłą niedzielę (12.07)
XV NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ kolekta na bieżące potrzeby naszej parafii.

Dla dzieci i młodzieży rozpoczęły się już wakacje, wielu z nas będzie się udawało na zasłużony odpoczynek. Postarajmy się dobrze wykorzystywać ten czas, przeznaczając go również na nasz rozwój duchowy. Skorzystajmy z rekolekcji, udajmy się na pielgrzymkę, przeznaczmy czas na lekturę dobrej literatury religijnej. Każdy może znaleźć dla siebie coś, co pozwoli mu nie tylko odpocząć od codzienności, lecz także zbliżyć się do Boga. Nie zapominajmy również o poświęceniu czasu naszym najbliższym, z którymi, być może w codziennym zabieganiu, jedynie się mijamy, nie znajdując czasu na wspólny spacer czy rozmowę. Niech rozpoczynające się lato i czas odpoczynku sprzyja naszej aktywności nie tylko fizycznej, lecz także duchowej.

Wakacje to również czas żniw dla sekt, jak informuje Śląskie Centrum Informacji o Sektach i Grupach Psychomanipulacyjnych „Kana” w Katowicach. Młodzi ludzie szukają atrakcyjnych okazji spędzenia czasu, wyjeżdżają z domu. Wobec nieletnich, których chroni Kodeks Rodzinny, sekty nie stosują technik głębokiego werbunku. Najważniejsze wobec osób, które nie ukończyły 18. roku życia, jest stworzenie pozytywnego wizerunku tej grupy, nawiązanie kontaktu. Wiele sekt stosuje tzw. technikę oswajania, zapraszając na organizowane w lecie atrakcyjne wyjazdy, w których programie jest to, co modne i ciekawe, np. nauka języków obcych, szeroki wachlarz zajęć rekreacyjnych. A następnie w programie przemycają ważne dla nich treści, niekoniecznie zgodne z naszym światopoglądem. Zwróćmy zatem uwagę na to, kto jest organizatorem wyjazdu, w którym chcą uczestniczyć nastoletnie dzieci.

W dniach 24 – 27 sierpnia 2015 r. w domu kleryckim na Bobczonce (w Beskidzie Śląskim) odbędą się rekolekcje dla szukających drogi. Zapraszamy na nie młodzież męską (uczniów szkół ponadgimnazjalnych, studentów…) . Koszt udziału 100 zł (50 zł płaci uczestnik, 50 zł parafia). Zgłoszenia na www.seminarium.katowice.pl do 30 lipca 2015 roku.

Zachęcamy do lektury czerwcowego numeru chorzowskich SPOTKAŃ, w których znajdziemy między innymi:
– Wypowiedzi księży: ks. Emanuela Pietrygi (o I Komunii św. w czasie Triduum Paschalnego) i ks. Szymona Kosa o jadwiżańskiej „Szkółce Niedzielnej” dla dzieci oraz katechetek chorzowskich przedszkoli;
– Wywiad z wieloletnim prezydentem Chorzowa Markiem Koplem z okazji 25-lecia samorządu.

W piątek 3 lipca br. z okazji 200. rocznicy śmierci hrabiego Redena o godz. 11.00 w ewangelickim kościele im. ks. Marcina Lutra w Chorzowie przy ul. Powstańców 13 odbędzie się wspomnienie tej ważnej dla rozwoju naszego miasta postaci. Po krótkiej uroczystości w kościele złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem Redena. Parafia ewangelicka serdecznie zaprasza.

Centrum Medyczne w Chorzowie przy ul. Beskidzkiej 3 zaprasza w poniedziałek 6 lipca br. na akcję profilaktycznych płatnych badań: USG stawów, tarczycy i piersi, badanie wzroku i badanie dopplerowskie. Szczegółowe informacje i zapisy w rejestracji Przychodni tel. 32 241 81 88