Ogłoszenia 05.04 – 12.04

NIEDZIELA WIELKANOCNA (05.04)
Obchodzimy dziś największą uroczystość naszej wiary. To od niej bierze początek i znajduje swoje dopełnienie nasza wiara. Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego jest centrum roku liturgicznego, jego punktem kulminacyjnym, źródłem i szczytem tego, co celebrujemy w ciągu całego roku. Niech ta myśl szczególnie nam towarzyszy, gdy będziemy się spotykać w gronie rodzinnym czy wśród przyjaciół.

Witamy w naszej wspólnocie parafialnej wszystkich, którzy z różnych stron świata przyjechali do domu na święta oraz wszystkich gości. Cieszymy się Waszą obecnością, życzymy duchowych owoców tego pobytu i wielu radosnych chwil spędzonych w gronie najbliższych i przyjaciół.

Dzisiejszą Sumę o godz. 10.30 uświetni grą orkiestra dęta. Na godz. 16.30 zapraszamy dziś jeszcze na uroczyste Nieszpory, które kończą obchody Świętego Triduum Paschalnego.
Za złożone dziś ofiary na zapłacenie miesięcznego rachunku za energię elektryczną składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

Trwając w radości Zmartwychwstania Pańskiego korzystajmy z sakramentów świętych w oktawie Wielkiej Nocy. Szczególnie serdecznie zapraszamy do udziału we Mszach św. i przystępowania do Komunii św. w ciągu całego tygodnia. Zapraszamy także do wspólnego odmawiania w naszym kościele (w poniedziałek o godz. 7.15, a od wtorku do soboty o godz. 7.45) Koronki i Nowenny przygotowującej nas do Święta Miłosierdzia Bożego.

W PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY (06.04)
Pamiętajmy, że nasza radość i cała przedświąteczna krzątanina miały swój powód przede wszystkim w wydarzeniach Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa. Zatem zadbajmy o nasz udział we Mszy Świętej, które w naszym kościele odprawiane będą jak w każdą niedzielę. Kolekta tego dnia przeznaczona będzie na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego i Katolicki Uniwersytet Lubelski. O godz. 15.00 Msza św. z udzielaniem sakramentu Chrztu św. i w int. rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych. W tym dniu tradycyjnie już w naszym kościele nie będzie Nieszporów. Zachęcamy do poświęcenia tego czasu na spotkania w gronie rodziny i przyjaciół. W ramach świątecznego popołudniowego wypoczynku, może przechadzki czy przejażdżki, pamiętajmy także o chwili modlitwy przy grobach naszych najbliższych, którzy przez chrzest zostali włączeni w Chrystusa i teraz oczekują na pełny udział w Jego zmartwychwstaniu. Warto zajrzeć też do innych okolicznych kościołów i obejrzeć wystrój Grobów Pańskich.

W ŚRODĘ WIELKANOCNĄ (08.04)
Po Mszy św. o godz. 8.00 nabożeństwo wotywne do św. Józefa, podczas którego odmówimy siódmy dzień Nowenny do naszego Patrona. O godz. 17.30 nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W tym dniu 33. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich obchodzić będą: ks. kanonik Piotr BRZĄKALIK, wikariusz naszej parafii w latach 1999-2003, obecnie proboszcz parafii NMP Nieustającej Pomocy w Katowicach-Szopienicach oraz ks. Jan ZARĘBA, wikariusz w latach 1988-1991, obecnie proboszcz w Leeds, duszpasterz Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii.

W CZWARTEK WIELKANOCNY (09.04)
O godz. 19.00 w kancelarii parafialnej pierwsza nauka przedślubna.

Co roku w oktawie Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego księża pracujący w jednym dekanacie spotykają się na tzw. konwencie paschalnym. W tym roku konwent kapłanów Dekanat Chorzów odbędzie się w Czwartek Wielkanocny o godz. 19.00 w kościele św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym.

W piątek (10.04)
NIE OBOWIĄZUJE post od pokarmów mięsnych. Wynika to z następujących przesłanek: według Kodeksu Prawa Kanonicznego wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje we wszystkie piątki z wyjątkiem tych, kiedy przypada uroczystość, a każdy dzień Oktawy Wielkanocy według Ogólnych norm roku liturgicznego i kalendarza ma rangę uroczystości. Inaczej jest w wypadku Oktawy Uroczystości Bożego Narodzenia, która nie ma rangi uroczystości, a więc wtedy obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, chyba, że w tym dniu wypadnie inna uroczystość.

W SOBOTĘ WIELKANOCNĄ (11.04)
Od godz. 17.00 okazja do Spowiedzi św. i osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu.

W przyszłą niedzielę (12.04)
II NIEDZIELĘ WIELKANOCNĄ kończymy oktawę Wielkanocy. To tzw. Niedziela Przewodnia lub Biała, a z ustanowienia Kościoła Święto Miłosierdzia Bożego. Niech będzie to dla nas wszystkich szczególny dzień łaski Bożej, która ma się stać ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz. Zapraszamy w tym dniu już 15. minut przed każdą Mszą św. do wspólnego odmówienia Koronki do Miłosierdzia Bożego.
W tym dniu gościć będziemy w naszej parafii kapłana z Bazyliki NMP w Piekarach Śląskich. Wygłosi on Słowo Boże i poprosi o ofiary na budowę Domu Rekolekcyjnego NAZARET przy piekarskim sanktuarium. Na zarządzenie Metropolity Katowickiego w każdej parafii naszej archidiecezji w kolejne niedziele przeprowadzana jest podobna akcja.
Pierwsza chorzowska inauguracja sezonu dla wszystkich miłośników jednośladów: rowerów, skuterów, motorowerów i motocykli odbędzie się w sobotę 18 kwietnia br. Uczestnicy spotkają się o godz. 10:30 przy kościele św. Antoniego w Chorzowie, gdzie po powitaniu udają się w paradzie do kościoła Świętego Ducha przy ul. Dąbrowskiego na wspólną Mszę Św. rozpoczynającą sezon z poświęceniem motocykli , motorowerów i rowerów. Po Mszy udamy się w dwóch grupach (motocyklowej i rowerowej) wraz z księdzem wyruszą do Bujakowa na wspólne grillowanie.