Ogłoszenia 05.03 – 12.03

NIEDZIELA (05.03)
Dzisiaj przeżywamy Pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu. Kończą się właśnie trwające od Środy Popielcowej kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Warto przytoczyć przy tej okazji słowa papieża św. Jana Pawła II: „Rozpoczynający się okres Wielkiego Postu jest okazją do bardziej intensywnej modlitwy i wielkodusznej pokuty dla ubłagania Boga o łaskę nawrócenia serc i dar pokoju w sprawiedliwości dla wszystkich ludzi. Zwracam się do wszystkich wiernych […], by czas przygotowania do świąt wielkanocnych poświęcili modlitwie o pokój i spełnianiu czynów braterskiej solidarności wobec ludzi cierpiących”. Starajmy się, aby owoce duchowe, jakie w tym czasie otrzymamy, promieniowały wokół nas, a trud stawania się lepszymi ofiarujmy także za innych, zwłaszcza za tych, którzy obrażają Pana Boga i za to nie przepraszają, oraz za pokój na świecie.

Włączmy się w głębokie przeżycie tego czasu przez intensywniejszą modlitwę osobistą i wspólnotową. Tej drugiej będzie sprzyjał udział w nabożeństwach wielkopostnych: w piątki w naszym kościele o godz. 17:00 celebrujemy nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a w niedziele o godz. 16:15 Gorzkie Żale z kazaniami pasyjnymi, które w tym roku wygłosi dla nas ks. Paweł Kaczmarczyk Do licznego udziału w tych nabożeństwach zachęcam wszystkich parafian: dzieci, młodzież i dorosłych. Pamiętajmy o osobistych umartwieniach, a także o specjalnych postanowieniach na Wielki Post.

Przypominamy, że w każdy piątek Wielkiego Postu za odmówienie modlitwy do Chrystusa ukrzyżowanego: Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu oraz za udział w Drodze Krzyżowej, a także w każdą niedzielę za udział w nabożeństwie Gorzkich Żali oraz za odprawienie przynajmniej trzydniowych rekolekcji można uzyskać odpust zupełny.
Za złożone dziś ofiary na zakup opału do naszego kościoła składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

Dziś jeszcze o godz. 15.00 Msza św. z udzielaniem sakramentu Chrztu św. oraz w intencji rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych.

W PONIEDZIAŁEK (06.03).
O godz. 18.45 w kościele spotkanie grupy modlitewnej. Zachęcamy do udziału w nim.

WE WTOREK (07.03)
Wspomnienie świętych męczennic Perpetuy i Felicyty – patronek bezpłodnych kobiet. Do dzisiaj liturgia przypomina świętych „bohaterek wiary” w Kanonie Rzymskim (pierwszej Modlitwie Eucharystycznej), który jako jedyny był stosowany w każdej Mszy św. aż do 1969 roku (obecnie jest kilka modlitw eucharystycznych do wyboru). Imiona obu męczennic wymienia się także w Litanii do Wszystkich Świętych.

O godz. 18:45 w salce spotkanie Ruchu Odnowy Kontemplacyjnej.

W ŚRODĘ (08.03)
Wspomnienie świętego Jana Bożego, zakonnika, założyciela Zakonu Braci Miłosierdzia (bonifratrów) patrona szpitali, pielęgniarek i pielęgniarzy, chorych i księgarzy.

W tym dniu przypada ŚWIATOWY DZIEŃ MODLITW W INTENCJI KOBIET, który skupia wokół siebie chrześcijanki różnych wyznań. Jest to ruch ekumeniczny o ponad 120-letniej tradycji. Pamiętajmy w tym dniu w naszych modlitwach o wszystkich kobietach, zwłaszcza o tych najbardziej utrudzonych matkach wielodzietnych rodzin, o kobietach opiekujących się chorymi i niedołężnymi, a także o kobietach poniżanych i prześladowanych w wielu częściach świata. Wszak kobiety wypełniają szczególną rolę w świecie, w Kościele i w rodzinie. Polecajmy je Panu Bogu i Maryi, która jest najpiękniejszym wzorem żony i matki.

O godz. 8:00 Msza św. i nabożeństwo do Patrona naszej parafii, podczas którego odmówimy drugi dzień Nowenny do św. Józefa, o godz. 17:30 nabożeństwo do NMP Nieustającej Pomocy.

O godz. 19:00 w kancelarii parafialnej 6. spotkanie w ramach katechumenatu, czyli katechez uzupełniających dla tych którzy nie ukończyli religii na poziomie ponadpodstawowym.

W CZWARTEK (09.03)
Wspomnienie św. Dominika Savio, wyznawcy. Papież Pius XI nazwał go „Małym świętym, ale gigantem ducha”. Jest on patronem młodzieży i ministrantów. Z racji wspomnienia tego świętego w tym dniu na ołtarzu pojawią się jego relikwie, które nasza parafia posiada i możliwość ich ucałowania po mszach Św..

W tym dniu kalendarz liturgiczny wspomina także świętą Franciszkę Rzymiankę, zakonnicę, założycielkę Zgromadzenia Oblatek Benedyktyńskich.

O godz. 19:00 w kancelarii parafialnej druga nauka przedślubna.

W PIĄTEK (10.03)
O godz. 18:45 w kościele spotkanie kandydatów do Bierzmowania.

W SOBOTĘ (11.03)
O godz. 7.40 Godzinki ku czci NMP. O godz. 10.00 Droga Krzyżowa dla dzieci. Od godz. 17.00 okazja do Spowiedzi św. i osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu.

O godz. 17.15 w krypcie odbędzie się Wielkopostny Dzień Skupienia dla Narzeczonych Parafii Dekanatu Chorzów. Program spotkania przedstawia się następująco: rozpoczęcie nauką stanową, o 17.45 okazja do Spowiedzi św. i osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu, a całość zakończy Msza św. o 18.00. Przypominamy, że udział w przewidzianym dla nich dniu skupienia obok trzech nauk przedślubnych jest OBOWIĄZKOWY.

W przyszłą niedzielę (12.03)
II NIEDZIELĘ WIELKIEGO POSTU obchodzić będziemy tzw. Niedzielę Dzieła Pomocy „AD GENTES” czyli 11. Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z misjonarzami. Słowo „ad gentes” (tłum. „wśród narodów”) pochodzi od dekretu Soboru Watykańskiego II o działalności misyjnej Kościoła. Ponad 2 tysiące misjonarzy pracuje obecnie w ponad 100 krajach na całym świecie. W związku z tym po każdej Mszy św. zbiórka przed kościołem na Fundusz Misyjny, który pomaga w realizacji projektów podejmowanych przez tych właśnie polskich misjonarzy.

Kolekta tego dnia przeznaczona na nowe tabernakulum. Można zobaczyć na naszej stronie piękny film o realizacji i przeznaczeniu tego najważniejszego miejsca po ołtarze, gdzie przechowujemy Najświętsze postacie Pana Jezusa. Polecam tę zbiórkę naszym parafianom.

W dniach od 4 listopada do 12 listopada parafia organizuje pielgrzymkę do Lourdes i La Sallette, przez Mediolan i Barcelonę. Szczegóły na naszej stronie oraz w przyszłym Remusie. Spotkanie organizacyjne 20 marca o 18.45 w bibliotece parafialnej.