Ogłoszenia 05.01.2014

Niedziela (05.01)
Obchodzimy dziś drugą niedzielę po Narodzeniu Pańskim. Przypada ona jedynie wówczas, gdy w danym roku wypadnie niedziela pomiędzy 2 a 5 stycznia. Liturgia tej niedzieli daje nam jeszcze jedną możliwość zatrzymania się nad tajemnicą Boga, który przyszedł, aby zamieszkać z nami, by stać się jednym z nas i aby nas pociągnąć ku sobie, jak mogliśmy usłyszeć w czytaniu z Listu św. Pawła Apostoła do Efezjan. Dzisiejsza niedziela jest zarazem pierwszą niedzielą nowego roku. Zadbajmy zatem o to, by ten rok był przeżywany przez nas w jedności z Bogiem i drugim człowiekiem.

Za złożone dziś ofiary przeznaczone na zakup opału do naszego kościoła składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

Trwając w radości Świąt Bożego Narodzenia serdecznie zapraszamy dziś do naszego kościoła na koncert kolędowy, z którym wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „ŚLĄSK” im. Stanisława Hadyny. Rozpoczęcie o godz. 18.00. Artyści wykonają dla nas w pierwszej części popularne kolędy i pastorałki, a w drugiej tradycyjne, śląskie utwory. Korzystając z okazji składamy serdeczne podziękowanie organizatorowi koncertu Urzędowi Miasta Chorzów, który go sfinansował i wybrał nasz kościół na jego realizację. Wstęp na koncert wolny dla każdego. Parafia pokrywa jedynie koszty pobytu artystów (poczęstunek) oraz koszty energii elektrycznej potrzebnej do przeprowadzenia imprezy. Na zakończenie koncertu chętni mogą złożyć swoje ofiary na ten cel. Dziękujemy za zrozumienie i ofiarność.

W poniedziałek (06.01)
Uroczystość Objawienia Pańskiego, u nas tradycyjnie nazywaną świętem Trzech Króli, obchodzimy w Kościele już od IV wieku. Przypomina nam ona, że Syn Boży, posłany przez Ojca na świat, objawił się ludziom jako Zbawiciel całego stworzenia. Hołd, jaki składają Mu Mędrcy ze Wschodu, jest znakiem, że i poganie zostali powołani do wiary. Jest to drugi z sześciu dni nakazanych przykazaniem kościelnym, w którym każdy ochrzczony winien uczestniczyć we Mszy św. Porządek mszy w naszym kościele jak w każdą niedzielę. Na Sumie pobłogosławimy kadzidło i kredę. Tą właśnie kredą, zgodnie z pradawnym zwyczajem, kreślimy na drzwiach naszych domów i mieszkań pierwsze litery imion Trzech Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Pragniemy przez to podkreślić, że jak ci Mędrcy ze Wschodu, również i my szukamy Chrystusa i radujemy się z Jego odnalezienia. Ten znak (C + M + B + 2014) oznacza również prośbę, aby Chrystus błogosławił nasz dom w nowym roku: „Christus mantionem benedicat” i stanowi wobec innych świadectwo naszej wiary. Nie rezygnujmy więc z tego pięknego polskiego zwyczaju!
Kolekta tego dnia przeznaczona będzie na Krajowy Fundusz Misyjny.

(6 stycznia) a nie jak podaliśmy w dzisiejszą niedzielę (za pomyłkę przepraszamy) zamiast kazania o godz. 12.00 z przedstawieniem jasełkowym pt. „Bożonarodzeniowa radość” wystąpią w naszym kościele dzieci z Przedszkola nr 26 przy ul. Ligonia. Natomiast o godz. 18.00 z koncertem pt. „Zielona kolęda” wystąpi w naszym kościele zespół CARRANTUOHILL. Przedstawi on kolędowe klimaty irlandzkie połączone z medytacją nad tekstami starotestamentowymi zapowiadającymi narodziny Mesjasza. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
Grupa CARRANTUOHILL istnieje od 1987 roku. Wykonuje tradycyjną muzykę celtycką rodem z Irlandii i Szkocji wzbogacając ją o własne opracowania aranżacyjne. Ma na swym koncie koncerty niemal w całej Europie. Wielokrotnie gościła w Irlandii występując z najlepszymi irlandzkimi muzykami.

W naszej archidiecezji 6 stycznia przypada tzw. DIES EPISCOPI, czyli rocznica święceń biskupich Metropolity Katowickiego abpa Wiktora Skworca, których mu udzielił 6 stycznia 1998 roku w Bazylice Św. Piotra w Rzymie Papież Jan Paweł II.

W naszej parafii trwają odwiedziny duszpasterskie. Przeżyjmy je w duchu bożonarodzeniowej radości, w duchu modlitwy i serdecznej rozmowy z duszpasterzem.

Dziś od godz. 14.00 kolęda:

I. Mariańska 7c, , 7b, 7a, 7

II. Mariańska 5b, 5a, 5, 3c, 3b

III. Mariańska 3a, 3, 1b, 1a, 1

Przypominamy, że w związku z kolędą do czwartku 16 stycznia w naszym kościele nie będzie Mszy św. w tygodniu o godz. 18.00 (oprócz sobót) jak również w styczniu nie będzie nauk przedślubnych

We wtorek (07.01)
Wspomnienie św. Rajmunda z Penyafort, prezbitera.

W środę (08.01)
O godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo wotywne do św. Józefa.

W czwartek (09.01)
O godz. 18.45 nauka chrzcielna dla rodziców i chrzestnych.

W sobotę (11.01)
O godz. 7.40 odśpiewamy Godzinki ku czci NMP. Od godz. 17.30 okazja do Spowiedzi św. i osobistej adoracja Najświętszego Sakramentu.

Kolęda w tym dniu od godz. 14.00 przy ul. Miłej, Okrężnej, Sadowej i Stawowej.

W przyszłą niedzielę (12.01)
ŚWIĘTO CHRZTU PAŃSKIEGO. Niedziela ta zamyka liturgiczny obchód okresu Narodzenia Pańskiego. Będziemy celebrować pamiątkę publicznego ogłoszenia mesjańskiej misji Pana Jezusa. Ale zastanowimy się też nad własnym chrztem i powołaniem do zbawienia. Warto przypomnieć sobie datę i miejsce naszego chrztu. Może warto zdać sobie sprawę, że poprzez własny chrzest stałem się dzieckiem Bożym, nowym stworzeniem, przeznaczonym do nowego, lepszego – świętego życia, że poprzez chrzest święty rozpoczęła się moja komunia z Panem Bogiem, o której mam świadczyć własnym życiem wobec innych.

Chcemy w sposób uroczysty obchodzić pamiątkę naszego chrztu, dlatego prosimy wszystkich, aby przynieśli ze sobą do kościoła świece (mogą być chrzcielne, komunijne, wigilijne, itp.). Na każdej Mszy św., w miejsce Credo, wspólnie z zapalonymi świecami odnowimy Przymierze chrzcielne.

Kolekta przeznaczona będzie na potrzeby naszej archidiecezji. O godz. 15.00 Msza św. z udzielaniem sakramentu Chrztu św. oraz w int. rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych.

Informujemy, że zmieniliśmy stronę internetową naszej parafii. Zyskała nową, bardziej przejrzystą szatę graficzną i nowy adres www.sw-jozef-chorzow.pl