Ogłoszenia 04.08 – 11.08

NIEDZIELA (04.08)
Dziś kalendarz liturgiczny wspomina świętego Jana Marii Vianney`a, prezbitera – patrona proboszczów i wszystkich kapłanów. Twierdził on, że na tym świecie nie ma nic ważniejszego do zrobienia, niż poznać Boga, kochać Go i służyć Mu. Uważał, że wszystko inne jest stratą czasu. Niech ta myśl przyświeca nam dziś i przez cały nadchodzący tydzień. Pamiętajmy w modlitwie o naszych duszpasterzach.

Rozpoczęliśmy miesiąc abstynencji. Jako uczniowie Chrystusa podejmujemy to wyzwanie nie tylko jako ofiarę czy trud osobistego doskonalenia, ale także jako wyraz troski o polskie rodziny i młode pokolenia. Głęboko wierzymy, że nasze wyrzeczenie połączone z darem modlitwy przyczyni się do kształtowania trzeźwego społeczeństwa i będzie wsparciem dla upokarzanych przez problem alkoholowy.

Za złożone dziś ofiary przeznaczone na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

Dziś jeszcze o godz. 15:00 Msza św. chrzcielna oraz w intencji rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych, o godz. 16:30 nieszpory.

Przypominamy, że dziś i jutro na terenie Chorzowa odbywa się 76. wyścig kolarski Tour de Pologne. Jest to wielkie święto nie tylko sportowe, ale zarazem doskonała promocja regionu i naszego miasta. Dziś etap z Tarnowskich Gór do Katowic liczący 153 km. Kolarze wjadą do naszego miasta od strony Bytomia, ulicą Łagiewnicką (około godz. 16:40). Na terenie naszej parafii będzie ich można zobaczyć na ul. Łagiewnickiej, Krzyżowej i Ks. Stabika.

Planujących dziś przyjazd do naszego kościoła na Msze św. o godz. 15:00 i 17:00 informujemy, że w związku z wyścigiem ulice Krzyżowa i Łagiewnicka będą zamknięte dla ruchu od 15. 00 do 17.00.

W poniedziałek drugi dzień święta kolarskiego w naszym mieście. Trzeci etap rozpocznie się na bieżni Stadionu Śląskiego. . Kolarzy na terenie naszej Parafii będzie można zobaczyć w pierwszej fazie wyścigu na ul. Katowickiej i Nowej.

Od godz. 13:00 organizatorzy wyścigu zapraszają na Stadion Śląski do odwiedzenia „,miasteczka startowego” i spotkania z ekipami biorącymi udział w wyścigu. Wstęp wolny.

W PONIEDZIAŁEK(05.08)
Wspomnienie Rocznicy Poświęcenia Rzymskiej Bazyliki NMP, czyli wspomnienie NMP Śnieżnej.
Papież Sykstus III, dedykując bazylikę Matce Najświętszej pragnął uczcić szczęśliwe zakończenie Soboru Efeskiego (431 r.), na którym ogłoszono dogmat o Bożym macierzyństwie Maryi. Jest piękny zwyczaj, że co roku 5 sierpnia właśnie w kaplicy Matki Bożej z kopuły zrzuca się płatki białych róż, przypominających płatki śniegu. Są one również symbolem niezliczonych łask, jakie wyprasza sobie tu lud rzymski. Obraz jest uważany za cudowny. Lud rzymski nazywa go Salus Populi Romani – Ocaleniem Ludu Rzymskiego, gdyż panuje powszechne przekonanie w Rzymie, że ten obraz wiele razy ratował Rzym. Był bowiem dawny zwyczaj, że na wzór arki przymierza w czasach klęsk i niebezpieczeństw obnoszono ten obraz po ulicach Rzymu.

O godz. 17:00 w kancelarii parafialnej odbędzie się kolejne spotkanie w ramach „katechumenatu”, czyli katechezy uzupełniającej dla tych, którzy nie ukończyli religii na poziomie ponadpodstawowym.

We WTOREK (06.08)
Święto Przemienienia Pańskiego. W Kościele obchodzone jest już od VI wieku, a w Polsce znane od XI wieku. Akt przemienienia pozwala Apostołom i nam zrozumieć, jak niepełne są nasze wyobrażenia o Bogu. To lekcja pokory wobec majestatu Bożej potęgi. I dzisiaj każdego z nas Chrystus wzywa do przemiany. Obiecuje, że będziemy razem z Nim królować, jeśli tylko będziemy pamiętali o tym, co dla nas Bóg przygotował, jeśli będziemy karmili się Jego słowem i Ciałem, ufnie i wytrwale się do Niego modlili i służyli bliźnim. Przemienienie Pańskie to święto radości i nadziei, że przyjdzie czas, kiedy Pan odmieni nas wszystkich.

W ŚRODĘ (07.08)
Wspomnienie św. męczenników Sykstusa II, papieża i 4 Towarzyszy, diakonów. W tym dniu kalendarz liturgiczny wspomina także św. Kajetana z Thieny, prezbitera – patrona bezrobotnych, oraz bł. Edmunda Bojanowskiego, założyciela zakonu Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej.

O godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo wotywne do Patrona naszej parafii – Św. Józefa. O godz. 17.30 nabożeństwo do NMP Nieustającej Pomocy.

W CZWARTEK (08.08)
Wspomnienie św. Dominika Guzmana, prezbitera – wielkiego odnowiciela Kościoła średniowiecznego, Założyciela Zakonu Kaznodziejskiego Dominikanów. Zakon dał Kościołowi wielu świętych jak np.: św. Tomasza z Akwinu, św. Alberta Wielkiego, papieża św. Pius V czy św. Katarzynę ze Sieny.

W PIĄTEK(09.08)
Święto św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein) – współpatronki Europy, filozofa, karmelitanki, nawróconej na chrześcijaństwo w wieku 30 lat. Urodziła się we Wrocławiu w rodzinie żydowskiej. Bardzo wykształcona, mimo protestów rodziny przyjęła chrzest. W 1933 roku wstąpiła do karmelitanek w Kolonii. Ze względu na prześladowania hitlerowskie przeniosła się do klasztoru w Echt w Holandii. Tam aresztowana i wywieziona do obozu w Oświęcimiu, zginęła 9 sierpnia 1942 roku. Kanonizował ją Błogosławiony Jan Paweł II w 1998 roku, a w rok później ogłosił współpatronką Europy, podkreślając, że jej wyjątkowe życie i ofiara, jaką złożyła dla Chrystusa, są zadatkiem prawdziwie braterskiego społeczeństwa, niezależnie od różnic narodowych, kulturowych i religijnych.

O godz. 17:15 w kościele adoracja Wspólnoty Krwi Chrystusa. Jej członkowie adorować będą Najświętszy Sakrament i odmówią wspólnie koronkę i litanię do Krwi Chrystusa . Wspólnota – licząca dziś 17 członków – serdecznie zapraszaja wszystkich chętnych do wspólnej modlitwy.

W SOBOTĘ (10.08)
Święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika Kościoła rzymskiego – patrona ubogich, piekarzy, kucharzy, studentów i bibliotekarzy, a przede wszystkim – pszczelarzy; przyzywany także w chorobach reumatycznych i w czasie pożaru. Przypuszcza się, że zginął za wiarę w Chrystusa razem z papieżem Sykstusem II tego samego dnia.

Od godz. 17.30 okazja do Spowiedzi św. i osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu.

W przyszłą niedzielę (11.08)
XIX NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ kolekta (specjalna) przeznaczona będzie na spłatę kolejne raty (15.000 zł) za remont dolnej części wieży naszego kościoła. W lipcu br. uzbieraliśmy kwotę 9.000 zł.

Doroczna pielgrzymka kobiet do Matki Boskiej Piekarskiej odbędzie się w tym roku w niedzielę 18 sierpnia.

W wirze codzienności warto zauważyć nieocenioną rolę modlitwy, a także sens i religijną wartość milczenia. Wykorzystajmy nasze wakacyjne wędrówki, pielgrzymki, indywidualny odpoczynek na stworzenie j duchowej atmosfery, niezbędnej, aby odczuć bliską obecność Boga i umocnić naszą wiarę. A pozostający w domu niech modlitewnie wspierają tych wszystkich, który z różnych stron Polski i Europy wyruszyli na pielgrzymie szlaki prowadzące na Jasną Górę, do naszego narodowego Sanktuarium.