Ogłoszenia 03.08 – 10.08

Niedziela (03.08)
Dziś, w 18. NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ w ciągu roku, liturgia ukazuje nam Boga, który troszczy się o nas nieustannie i zaprasza, abyśmy szli do Niego również wtedy, gdy wydaje się nam, że stajemy przed Nim z pustymi rękoma. Niech ten obraz w rozpoczynającym się dziś tygodniu pobudzi nas do refleksji nad dobrocią Boga i stanie się okazją do dziękczynienia za wszelkie dobro, jakiego doświadczamy każdego dnia.

Sierpień to w naszym kraju tradycyjnie miesiąc pielgrzymowania do domu naszej najlepszej Matki na Jasnej Górze w Częstochowie. Zachęcamy wszystkich, którzy mogą, do skorzystania z tej formy rekolekcji w drodze. Tegoroczna Chorzowska piesza pielgrzymka do Częstochowy odbędzie się w dniach 26-30 sierpnia. Koszt 120 zł. Zapisy w kancelarii parafii Wniebowzięcia NMP w Chorzowie Batorym przy ul. Farnej oraz w kancelarii parafialnej św. Jadwigi Śląskiej przy ul. Wolności 51. Tych, którzy z różnych powodów nie mogą wyruszyć na pielgrzymi szlak, zachęcamy do szczególnej łączności modlitewnej z pielgrzymującymi.

Sierpień to także tradycyjnie miesiąc trzeźwości. Do powstrzymania się od spożywania alkoholu w tym miesiącu jesteśmy zachęcani wszyscy, a nie tylko ci, którzy mają z tym problem. Chodzi o to, byśmy przez swoją postawę przeciwstawili się kulturze picia w naszym kraju. Nasz gest możemy również ofiarować w intencji kogoś z naszej rodziny czy znajomych, którzy mają problemy z nadużywaniem alkoholu i sami już nie potrafią z tego wyjść. Być może nasza ofiara połączona z modlitwą wyprosi im łaskę odwrócenia się od tego nałogu.

Za złożone dziś ofiary, które przeznaczone zostaną na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

O godz. 15.00 Msza św. chrzcielna oraz w intencji rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych. O godz. 16.30 nieszpory.

W poniedziałek (04.08)
Wspomnienie świętego Jana Marii Vianney`a, prezbitera – patrona proboszczów i wszystkich kapłanów. Tego dnia pamiętajmy w modlitwie o naszych duszpasterzach.

We wtorek (05.08)
Wspomnienie Rocznicy Poświęcenia Rzymskiej Bazyliki NMP, czyli wspomnienie NMP Śnieżnej. Papież Sykstus III, dedykując bazylikę Matce Najświętszej pragnął uczcić szczęśliwe zakończenie Soboru Efeskiego (431 r.), na którym ogłoszono dogmat o Bożym macierzyństwie Maryi. Jest piękny zwyczaj, że co roku 5 sierpnia właśnie w kaplicy Matki Bożej z kopuły zrzuca się płatki białych róż, przypominających płatki śniegu. Są one również symbolem niezliczonych łask, jakie wyprasza sobie tu lud rzymski. Obraz jest uważany za cudowny. Lud rzymski nazywa go Salus Populi Romani – Ocaleniem Ludu Rzymskiego, gdyż panuje powszechne przekonanie w Rzymie, że ten obraz wiele razy ratował Rzym. Był bowiem dawny zwyczaj, że na wzór arki przymierza w czasach klęsk i niebezpieczeństw obnoszono ten obraz po ulicach Rzymu.

W środę (06.08)
Święto Przemienienia Pańskiego. W Kościele obchodzone jest już od VI wieku, a w Polsce znane od XI wieku. Akt przemienienia pozwala Apostołom i nam zrozumieć, jak niepełne są nasze wyobrażenia o Bogu. To lekcja pokory wobec majestatu Bożej potęgi. I dzisiaj każdego z nas Chrystus wzywa do przemiany. Obiecuje, że będziemy razem z Nim królować, jeśli tylko będziemy pamiętali o tym, co dla nas Bóg przygotował, jeśli będziemy karmili się Jego słowem i Ciałem, ufnie i wytrwale się do Niego modlili i służyli bliźnim. Przemienienie Pańskie to święto radości i nadziei, że przyjdzie czas, kiedy Pan odmieni nas wszystkich.

O godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo wotywne do św. Józefa. O godz. 17.30 nabożeństwo do matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W czwartek (07.08)
Wspomnienie św. męczenników Sykstusa II, papieża i 4 Towarzyszy, diakonów. W tym dniu kalendarz liturgiczny wspomina także św. Kajetana z Thieny, prezbitera – patrona bezrobotnych, oraz bł. Edmunda Bojanowskiego, założyciela zakonu Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej.

W tym dniu jubileusz 50. urodzin obchodził wikariusz naszej parafii w latach 2001-2005 ks. Lesław PRZEPŁATA, obecnie (od sierpnia 2011 roku) proboszcz Parafii św. Jerzego w Goczałkowicach -Zdroju.

W piątek (08.08)
Wspomnienie św. Dominika, prezbitera – wielkiego odnowiciela Kościoła średniowiecznego, Założyciela Zakonu Kaznodziejskiego Dominikanów.

W sobotę (09.08)
Święto św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein) – współpatronki Europy, filozofa, karmelitanki, nawróconej na chrześcijaństwo w wieku 30 lat. Urodziła się we Wrocławiu w rodzinie żydowskiej. Bardzo wykształcona, mimo protestów rodziny przyjęła chrzest. W 1933 roku wstąpiła do karmelitanek w Kolonii. Ze względu na prześladowania hitlerowskie przeniosła się do klasztoru w Echt w Holandii. Tam aresztowana i wywieziona do obozu w Oświęcimiu, zginęła 9 sierpnia 1942 roku. Kanonizował ją Błogosławiony Jan Paweł II w 1998 roku, a w rok później ogłosił współpatronką Europy, podkreślając, że jej wyjątkowe życie i ofiara, jaką złożyła dla Chrystusa, są zadatkiem prawdziwie braterskiego społeczeństwa, niezależnie od różnic narodowych, kulturowych i religijnych.

Od godz. 17.30 okazja do Spowiedzi św. i osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu.

W przyszłą niedzielę (10.08)
XIX NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ kolekta (specjalna) przeznaczona będzie na remont naszych organów i spłatę należności za renowację południowej strony probostwa.

Doroczna pielgrzymka kobiet do Matki Boskiej Piekarskiej odbędzie się w tym roku w niedzielę 17 sierpnia. Już dziś zachęcamy panie i dziewczęta naszej parafii do zarezerwowania czasu i licznego udziału w pielgrzymce.
Zaleca się rodzicom wysyłającym dzieci na kolonie i obozy, by kierowali do kierownictwa sformułowane na piśmie żądanie, aby ich dzieciom umożliwiono spełnienie praktyk religijnych, szczególnie udział w niedzielnej Mszy św.

Centrum Inicjatyw Społecznych mieszczące się przy parafii św. Barbary w w Chorzowie w na ul. 3 Maja 18 organizuje darmowy kurs języka angielskiego od podstaw dla dorosłych. Zajęcia odbywają się w każdy czwartek w godz. 16.30-17.30.

Za nami połowa wakacji. Dla wielu z nas jest to czas odpoczynku, urlopów, oderwania od codzienności. Spróbujmy wykorzystać ten czas również na dobrą lekturę, spotkania z bliskimi, jak i inne zajęcia, które pomogą nam z wdzięcznością spojrzeć na nasze życie.