Ogłoszenia 03.03 – 10.03

NIEDZIELA (03.03)
Tegoroczny karnawał dobiega końca. W tym tygodniu mamy już Środę Popielcową. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu, do którego zgodnie z tradycją przygotowujemy się przez Nabożeństwo Czterdziestogodzinne. Wszystkich, którzy pragną adorować Jezusa w Najświętszym Sakramencie podczas tzw. Dni Zapustnych (trzy dni przed Środą Popielcową), serdecznie zapraszamy pomiędzy poranną a wieczorną liturgią eucharystyczną do naszego kościoła, by trwać w Bożej obecności i wynagradzać Bogu za grzechy, a także prosić we wszystkich potrzebach i uwielbiać naszego Pana. Zachęcamy także do korzystania w tych dniach (pół godziny przed każdą Mszą św.) z sakramentu Pokuty i Pojednania, by dobrze rozpocząć tegoroczny Wielki Post.

Dziś rozpoczynamy 52. TYDZIEŃ MODLITW O TRZEŹWOŚĆ NARODU. Jego głównym tematem „Młodzi trzeźwi i wolni” jest wychowanie młodzieży w wolności od wszystkiego, co szkodzi i co oddala od szczęścia. Wsparcie i pomoc wychowawcza, jakiej ludzie młodzi potrzebują, by wzrastać w miłości i wolności dzieci Bożych, wymaga współdziałania wielu środowisk, w tym wspólnot Kościoła.

Dziś jeszcze o godz. 15:00 Msza św. z udzielaniem sakramentu chrztu św. oraz w intencji rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych. O godz. 16:30 nieszpory. Młodzież naszej parafii zaprasza na godz. 18:00 do salki nad zakrystią na prezentację zdjęć ze Światowych Dni Młodzieży w Panamie.

Do dzisiejszego Oremusa została dołączona wkładka zawierająca fotoreportaż z zimowiska ministrantów naszej parafii, które odbyło się w Wiśle w czasie ferii.

Dziękujemy za dzisiejsze ofiary złożone na zakup opału.

W PONIEDZIAŁEK(04.03)
Święto św. Kazimierza, polskiego królewicza, który swym bogobojnym życiem udowodnił, że władza wcale nie musi być okazją do nadużyć, korupcji ani rywalizacją w gromadzeniu doczesnego bogactwa. Władza i polityka jest dziełem Pana Boga, a odczytana jako powołanie może stać się też drogą do świętości.
O godz. 18:45 w kościele kolejne spotkanie z rodzicami i opiekunami dzieci przygotowujących się w Wczesnej i Pierwszej Komunii Świętej. W krypcie, także o 18:45 spotkanie grupy modlitewnej.

W poniedziałek o godz. 14:00 w Przychodni Lekarskiej przy ul. Św. Pawła 11 w Chorzowie, odbędą się badania USG doppler przepływów szyjnych i kończyn dolnych, USG tarczycy, USG nerek, USG stawów, USG piersi oraz echo serca. Badania są odpłatne. Cena jednego badania to 55 zł. Bliższe informacje na plakatach i w przychodni.

WE WTOREK (05.03)
O godz. 19:00 w salce spotkanie Ruchu Odnowy Kontemplacyjnej.

W Parafii św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie przy ul. Wolności 51 w tym dniu o godz. 19:00 rozpocznie się przygotowanie do Bierzmowania osób dorosłych (które ukończyły szkołę ponadgimnazjalną, a nie przyjęły tego sakramentu)., które odbędzie się w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach w czwartek 4 kwietnia br. Przygotowanie obejmuje pięć katechez.

W ŚRODĘ (06.03)
przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Dodatkowe Msze św. tego dnia o godz. 9:30 i 16:30. Kolekta tego dnia przewidziana jako jałmużna postna wynagradzająca za łamanie postów i otrzymane dyspensy.
Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela gest ten był wyrazem wielkiego smutku, żałoby. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a rozpoczęciem 60. roku życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominamy, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

W tym dniu rozpoczniemy Nowennę do Patrona naszej Parafii. Kolejne dni nowenny, przygotowującej nas do uroczystości odpustowej w naszej Parafii odmawiać będziemy w kolejne środy aż do 28 kwietnia.

O godz. 17:30 nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. O godz. 19:00 w kościele Wieczór Uwielbienia.
O godz. 17:00 w kancelarii parafialnej spotkanie w ramach Katechumenatu, czyli katechez uzupełniających dla tych którzy nie ukończyli religii na poziomie ponadpodstawowym. Spotkania odbywają się w cyklu dwumiesięcznym.

W tym tygodniu przypadają Kwartalne Dni Modlitw o Ducha Pokuty i Dobre Odprawienie Rekolekcji Wielkopostnych. Wielki Post powinien być naznaczony naszą ścisłą współpracą z Panem Bogiem, który daje nam siłę zaczynania od nowa.

W CZWARTEK (07.03)
Wspomnienie świętych męczennic Perpetuy i Felicyty – patronek bezpłodnych kobiet. Do dzisiaj liturgia przypomina święte „bohaterki wiary” w Kanonie Rzymskim (pierwszej Modlitwie Eucharystycznej), który jako jedyny był stosowany w każdej Mszy św. aż do 1969 roku (obecnie jest kilka modlitw eucharystycznych do wyboru). Imiona obu męczennic wymienia się także w Litanii do Wszystkich Świętych.

Jest to zarazem PIERWSZY CZWARTEK MIESIĄCA. O godz. 18:00 Msza św. o powołania do służby w Kościele. O godz. 19:00 w kancelarii pierwsza nauka przedślubna.

W godz. 17:00-18:00 w kancelarii można skorzystać z obecności prawnika i uzyskać wszelkiego rodzaju porady prawne.

W PIĄTEK (08.03)
Wspomnienie świętego Jana Bożego, zakonnika, założyciela Zakonu Braci Miłosierdzia (bonifratrów) patrona szpitali, pielęgniarek i pielęgniarzy, chorych i księgarzy.

W tym dniu przypada ŚWIATOWY DZIEŃ MODLITW W INTENCJI KOBIET, który skupia wokół siebie chrześcijanki różnych wyznań. Jest to ruch ekumeniczny o ponad 120-letniej tradycji. Pamiętajmy w tym dniu w naszych modlitwach o wszystkich kobietach, zwłaszcza o tych najbardziej utrudzonych matkach wielodzietnych rodzin, o kobietach opiekujących się chorymi i niedołężnymi, a także o kobietach poniżanych i prześladowanych w wielu częściach świata. Wszak kobiety wypełniają szczególną rolę w świecie, w Kościele i w rodzinie. Polecajmy je Panu Bogu i Maryi, która jest najpiękniejszym wzorem żony i matki.

O godz. 17:00 pierwsze wielkopostne nabożeństwo Drogi Krzyżowej za zmarłych zalecanych. Zalecki prosimy składać w zakrystii lub kancelarii parafialnej. Przed nabożeństwem dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii św. będą wręczały wchodzącym do kościoła karteczki ze swoimi nazwiskami, prosząc ich o modlitwę.
Przypominamy, że w okresie Wielkiego Postu możemy uzyskać odpust zupełny, a więc darowanie kary doczesnej za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, jednak nienaprawione przez nas. Warunkiem uzyskania odpustu jest wzbudzenie takiej intencji, stan łaski uświęcającej, wyrzeczenie się przywiązania do grzechu, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża. Odpust zupełny można uzyskać w każdy piątek Wielkiego Postu za udział w Drodze Krzyżowej, odmówienie modlitwy do Chrystusa ukrzyżowanego „Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu…”, w każdą niedzielę za udział w nabożeństwie Gorzkich Żali oraz za odprawienie przynajmniej trzydniowych rekolekcji.

W SOBOTĘ (09.03)
Wspomnienie św. Dominika Savio, wyznawcy. Papież Pius XI nazwał go „Małym świętym, ale gigantem ducha”. Jest on patronem młodzieży i ministrantów. Z racji wspomnienia tego świętego w tym dniu na ołtarzu pojawią się jego relikwie, które nasza parafia posiada.

W tym dniu kalendarz liturgiczny wspomina także św. Franciszkę Rzymiankę, zakonnicę, założycielkę Zgromadzenia Oblatek Benedyktyńskich.

O godz. 7:40 Godzinki ku czci NMP. O godz. 8:00 Msza św. w int. Koła Różańcowego. O godz. 10:00 nabożeństwo Drogi Krzyżowej dla dzieci. Od godz. 17:00 okazja do Spowiedzi św. i adoracji Najświętszego Sakramentu.

O godz. 17:15 w krypcie odbędzie się Wielkopostny Dzień Skupienia dla Narzeczonych Parafii Dekanatu Chorzów. Program spotkania przedstawia się następująco: rozpoczęcie nauką stanową, o 17:45 okazja do Spowiedzi św. i osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu, a całość zakończy Msza św. o 18:00. Przypominamy, że udział w przewidzianym dla nich dniu skupienia obok trzech nauk przedślubnych jest OBOWIĄZKOWY. Kolejne dni skupienia dla pragnących zawrzeć sakramentalny związek małżeński odbędą się w naszej parafii w soboty 8 czerwca, 7 września i 23 listopada br.

W przyszłą niedzielę (10.03)
I NIEDZIELĘ WIELKIEGO POSTU kolekta przeznaczona będzie na bieżące potrzeby naszej parafii.