Ogłoszenia 03.02 – 10.02

NIEDZIELA (03.02)
Dzisiejsza Ewangelia ukazuje nam, że Jezus został odrzucony w Jego rodzinnym mieście. Jak bumerang powracają słowa Janowego Prologu, iż Słowo „przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli”. Bo Jezus nie szuka popularności, lecz wiary. Także i dzisiaj, każdego z nas zaprasza do wiary, czasem przez trudne doświadczenia.

Dziś kalendarz liturgiczny wspomina św. Błażeja, biskupa i męczennika – patrona kamieniarzy, dobrej pogody, opiekuna zwierząt domowych i chorych na gardło, a także przyzywanego w czasie krwotoku. Dlatego po każdej Mszy św. w tym dniu udzielimy błogosławieństwa św. Błażeja.
Również dzisiaj gościmy w naszej parafii peregrynujące po Chorzowie relikwie św. Floriana, patrona naszego miasta. W tym roku mija 25 lat od 4 maja 1994 r., kiedy miała miejsce uroczystość sprowadzenia relikwii Patrona Miasta Chorzowa z Wawelu, z udziałem Metropolity Krakowskiego Ks. Kardynała Franciszka Macharskiego oraz Metropolity Katowickiego Ks. Arcybiskupa Damiana Zimonia. Relikwie zostały złożone w kościele-sanktuarium św. Floriana, od wielu lat pełniącym rolę centralnego ośrodka kultu tego Świętego w naszej archidiecezji.
„Bóg zapłać” za złożone dziś ofiary przeznaczone na zakup opału do naszego kościoła.

O godz. 15.00 Msza św. z udzielaniem sakramentu Chrztu św. oraz w intencji rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych. Na godz. 16:30 zapraszamy na nieszpory.

W PONIEDZIAŁEK(04.02)
O godz. 18:45 w kościele kolejne spotkanie z rodzicami i opiekunami dzieci, które przygotowują się do Pierwszej i Wczesnej Komunii Świętej. A w krypcie (także o godz. 18:45) spotkanie modlitewne.

WE WTOREK (05.02)
Wspomnienie św. Agaty Sycylijki, dziewicy i męczennicy – patronki pielęgniarek, a także orędowniczki chroniącej przed pożarem, piorunami i chorobami piersi. Podczas Mszy św. o godz. 8:00 uroczyście poświęcimy sól, chleb i wodę ku czci św. Agaty. Za jej wstawiennictwem mają one chronić nas, nasze domostwa i mieszkania od niebezpieczeństw pożaru i innych przeciwności.
Poświęcony chleb matki ofiarują dzieciom, gdy te opuszczają dom rodzinny wyjeżdżając do szkoły lub na emigrację. Jest także zabierany w podróż, aby ułatwić rozłąkę, ponieważ tęsknota za domem, niczym ogień, pali serca i św. Agata ma pomóc ten ogień ugasić. Zdarza się, że kierowcy poświęcony chleb umieszczają w swoich samochodach. Dlaczego poświęca się sól? Tłumaczy to piękna legenda związana ze św. Agatą. Przed przeszło trzystu laty w krakowskich składach niedaleko Bramy Grodzkiej wybuchł groźny pożar, miasto uratowała od zagłady pewna stara żebraczka, rzucając w płomienie sól św. Agaty, co sprawiło, że ogień zgasł. Chciała by rajcowie miejscy ufundowali kościół ku czci tej, której zawdzięczali ocalenia miasta. Rajcy zobowiązali się do wybudowania świątyni, jednak nie dotrzymali słowa. W pożarze z 1655 roku – spłonęły doszczętnie przedmieścia wawelskiego grodu, podpalone przez szwedzkiego najeźdźcę – dopatrywano się kary za niedotrzymanie obietnicy. A kościoła pod wezwaniem św. Agaty nie ma w Krakowie do dzisiaj.

O godz. 19:00 w salce spotkanie Ruchu Odnowy Kontemplacyjnej.

W ŚRODĘ (06.02)
Wspomnienie św. Pawła Miki i 25. Towarzyszy – pierwszych męczenników Dalekiego Wschodu, a także św. Doroty, dziewicy i męczennicy. Jej grób znajduje się w kościele jej imienia w Rzymie na Trastevere. Na drzwiach tego kościoła zamieszczano niegdyś nazwiska osób, które nie przystąpiły do spowiedzi wielkanocnej w danym roku. Jest patronką botaników, górników, ogrodników, kwiaciarzy, piwowarów, położnych, położnic, młodych małżeństw i matek. Jej wizerunek istnieje w herbie Wrocławia.

W tym dniu wspominamy także św. Rewokatę, męczennicę. Jej relikwie obok relikwii innego męczennika – św. Placyda – znajdują się w ołtarzu, na którym codziennie sprawowana jest Najświętsza Ofiara w naszym kościele.

O godz. 8:00 Msza św. i nabożeństwo wotywne do św. Józefa. O godz. 17:30 nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. O godz. 19:00 w kościele wieczór uwielbienia. O godz. 17:00 w kancelarii parafialnej spotkanie w ramach Katechumenatu.

W CZWARTEK (07.02)
Wspomnienie bł. Piusa IX, papieża o najdłuższym w historii Kościoła bo 32 letnim pontyfikacie (od 16 czerwca 1846 do 7 lutego 1878). Był człowiekiem pełnym wdzięku i osobistego uroku, dowcipnym i pobożnym. Z tego powodu powszechnie go lubiano.

W każdy czwartek w kancelarii parafialnej o godzinie od 17.00 do 18.00 odbywają się dyżury prawnika. O godz. 19:00 w kancelarii parafialnej pierwsza nauka przedślubna. Narzeczonych informujemy, że kwartalne dni skupienia dla nich w bieżącym roku przewidziano na: 9 marca, 8 czerwca, 7 września i 23 listopada. Przypominamy, że udział w wyznaczonym dniu skupienia obok trzech nauk przedślubnych jest obowiązkowy i należy do bliższego przygotowania do przyjęcia sakramentu Małżeństwa.

W PIĄTEK (08.02)
Wspomnienie św. Hieronima Emilianiego, zakonnika – patrona opuszczonych dzieci i sierot, założyciela Zgromadzenia Kleryków Regularnych z Somaschy opiekującego się sierotami i biednymi.

9 lutego 2018 roku oficjalnie rozpoczęła swoją działalność w naszej Parafii Wspólnota Krwi Chrystusa. W najbliższy piątek – 8 lutego – jej członkowie zbiorą się o godz. 17:15 w naszym kościele na adoracji Najświętszego Sakramentu podczas której odmówią wspólnie koronkę i litanię do Krwi Chrystusa oraz przez kilka minut w ciszy oddają się kontemplacji Jezusa Eucharystycznego. Po adoracji Msza św. dziękczynna. Członkowie wspólnoty serdecznie zapraszają wszystkich chętnych do wspólnej modlitwy.

W tym dniu przypada V MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MODLITWY I REFLEKSJI NT. WALKI Z HANDLEM LUDŹMI, który ustanowił Papież Franciszek w 2015 roku w dniu liturgicznego wspomnienia pochodzącej z Sudanu św. Józefiny Bakhity (1869-1947), która w wieku 7 lat została porwana przez arabskich handlarzy i sprzedana do niewoli. Po wielu cierpieniach trafiła do włoskiej rodziny, a stamtąd do Zgromadzenie Sióstr Córek Miłości Służebnic Ubogich św. Magdaleny z Canossy (kasjanki). Tam przyjęła sakramenty święte i złożyła śluby zakonne. W Polsce problematyką walki z handlem ludźmi zajmuje się m.in. „Sieć Bakhita do Spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi i Pomocy Ofiarom Współczesnych Form Niewolnictwa” przy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych. Jedną z jej inicjatyw jest modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego w nocy o godz. 3:00 rano w pierwsze soboty miesiąca.

W SOBOTĘ (09.02)
Wspomnienie św. Apolonii, dziewicy i męczennicy – patronki wyzwanej w chorobach zębów i dziąseł.

O godz. 7:40 Godzinki ku czci NMP. Od godz. 17:00 Spowiedź św. i okazja do adoracji Najświętszego Sakramentu.

W przyszłą niedzielę (10.02)
V NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ kolekta przeznaczona będzie na bieżące potrzeby naszej Parafii.

W ubiegłą niedzielę – 27 stycznia – kolędą dodatkową zakończyliśmy tegoroczne Odwiedziny Duszpasterskie – Kolędę. Dziękujemy wszystkim parafianom, którzy otwarli przed kapłanem drzwi prosząc o błogosławieństwo Boże w mieszkaniach i rodzinach.

Młodzież przygotowującą się do przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej informujemy, że Bierzmowanie w naszej Parafii odbędzie się w sobotę 18 maja 2019 roku o godz. 14:00, a udzieli go sufragan katowicki ks. bp Marek Szkudło.

Od piątku 8 do niedzieli 10 lutego w kościele św. Antoniego w Chorzowie sesję charyzmatyczną przeżywać będzie Diecezjalna Wspólnota Ruchu Odnowy w Duchu Św. Wszystkich parafian serdecznie zapraszamy na nabożeństwo ewangelizacyjne i Mszę Świętą z modlitwą o uzdrowienie duszy i ciała w sobotę 9 lutego o godz. 1530.