Ogłoszenia 02.08 – 09.08

NIEDZIELA (02.08)
Dziś – XVIII Niedziela Zwykła w ciągu roku – a zarazem pierwsza niedziela sierpnia, miesiąca trzeźwości. Jak przed wiekami Bóg karmił Izraelitów manną, by nie ustali w drodze do ziemi obiecanej, tak nas tu zgromadzonych Pan Jezus posilił Chlebem Eucharystycznym, który dodaje nam sił w dążeniu do nieba. Umocnieni tym pokarmem starajmy się zyskać dziś odpust Porcjunkuli, wyproszony przez świętego Franciszka z Asyżu, gdy objawił mu się Pan Jezus. Każdy, kto pobożnie dziś nawiedzi swój kościół parafialny, odmówi w nim Ojcze nasz i Wierzę oraz przyjmie Komunię Świętą i pomodli się w intencjach wyznaczonych przez papieża, ponadto nie jest przywiązany do jakiegokolwiek grzechu, zyskuje odpust zupełny.
Za złożone dziś ofiary przeznaczone na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego skłądamy serdeczne „Bóg zapłać”.

O godz. 15.00 Msza św. z udzielaniem sakramentu Chrztu św. i w int. rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych, o godz. 16.30 nieszpory niedzielne.


WE WTOREK (04.08)
Wspomnienie świętego Jana Marii Vianney`a, prezbitera – patrona proboszczów i wszystkich kapłanów. Tego dnia pamiętajmy w modlitwie o naszych duszpasterzach.

W ŚRODĘ (05.08)
Wspomnienie Rocznicy Poświęcenia Rzymskiej Bazyliki NMP, czyli wspomnienie NMP Śnieżnej. Papież Sykstus III, dedykując bazylikę Matce Najświętszej pragnął uczcić szczęśliwe zakończenie Soboru Efeskiego (431 r.), na którym ogłoszono dogmat o Bożym macierzyństwie Maryi. Jest piękny zwyczaj, że co roku 5 sierpnia właśnie w kaplicy Matki Bożej z kopuły zrzuca się płatki białych róż, przypominających płatki śniegu. Są one również symbolem niezliczonych łask, jakie wyprasza sobie tu lud rzymski. Obraz jest uważany za cudowny. Lud rzymski nazywa go Salus Populi Romani – Ocaleniem Ludu Rzymskiego, gdyż panuje powszechne przekonanie w Rzymie, że ten obraz wiele razy ratował Rzym. Był bowiem dawny zwyczaj, że na wzór arki przymierza w czasach klęsk i niebezpieczeństw obnoszono ten obraz po ulicach Rzymu.

O godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo wotywne do św. Józefa. O godz. 17.30 nabożeństwo do matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W CZWARTEK (06.08)
Święto Przemienienia Pańskiego. W Kościele obchodzone jest już od VI wieku, a w Polsce znane od XI wieku. Akt przemienienia pozwala Apostołom i nam zrozumieć, jak niepełne są nasze wyobrażenia o Bogu. To lekcja pokory wobec majestatu Bożej potęgi. I dzisiaj każdego z nas Chrystus wzywa do przemiany. Obiecuje, że będziemy razem z Nim królować, jeśli tylko będziemy pamiętali o tym, co dla nas Bóg przygotował, jeśli będziemy karmili się Jego słowem i Ciałem, ufnie i wytrwale się do Niego modlili i służyli bliźnim. Przemienienie Pańskie to święto radości i nadziei, że przyjdzie czas, kiedy Pan odmieni nas wszystkich.

Jest to zarazem CZWARTEK PRZED PIERWSZYM PIĄTKIEM MIESIĄCA. O godz. 18.00 Msza św. o powołania do służby w Kościele.

W PIĄTEK (07.08)
Wspomnienie św. męczenników Sykstusa II, papieża i 4 Towarzyszy, diakonów. W tym dniu kalendarz liturgiczny wspomina także św. Kajetana z Thieny, prezbitera – patrona bezrobotnych, oraz bł. Edmunda Bojanowskiego, założyciela zakonu Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej.
Jest to zarazem PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA. O godz. 8.00 Msza św. w int. czcicieli Serca Jezusowego.

W tym dniu 51. rocznicę urodzin obchodził będzie wikariusz naszej parafii w latach 2001-2005 ks. Lesław PRZEPŁATA od lipca 2011 roku proboszcz Parafii św. Jerzego w Goczałkowicach -Zdroju.

W SOBOTĘ (08.08)
Wspomnienie św. Dominika, prezbitera – wielkiego odnowiciela Kościoła średniowiecznego, Założyciela Zakonu Kaznodziejskiego Dominikanów.

Jest to zarazem PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA. O godz. 8.00 Msza św. w int. Parafialnego Koła Różańcowego, od godz. 17.30 okazja do Spowiedzi św.

W tym dniu od godz. 7.00 miesięczne odwiedziny chorych i starszych wiekiem mieszkańców naszej Parafii w ich domach. Zgłoszenia przyjmuje kancelaria parafialna lub zakrystia.

Zbiórka wyjeżdżających na wycieczkę do Bukowiny Tatrzańskiej i Zakopanego o godz. 6.15 na ul. Łagiewnickiej przy głównym wejściu do Szkoły Podstawowej Nr 17.

W przyszłą niedzielę (09.08)
XIX NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ kolekta przeznaczona będzie na bieżące potrzeby naszej parafii (na renowację konfesjonałów i bocznych drzwi w kościele).

Polecamy wakacyjny (lipiec-sierpień) numer chorzowskich SPOTKAŃ poświęcony podróżom.

W numerze relacje z wakacyjnych wyjazdów, m.in. z Islandii czy z Terezina w Czechach;
– artykuł o górnośląskim Camino i chorzowskich wątkach w tym temacie;
– wywiad z organistą parafii NSPJ – Dawidem Dudą;
– wspomnienie o śp. Ks. Zygfrydzie Wielebie oraz fotoreportaż z pogrzebu w parafii Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza;
– historia parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chorzowie-Batorym
– w rubryce prawa kanonicznego odpowiedź na pytanie: czy proboszcz może odmówić chrztu? ;
– fotoreportaż z nabożeństwa w kościele ewangelickim i złożenia kwiatów pod pomnikiem von Redena;
– zaproszenia na parafialne pielgrzymki.