Ogłoszenia – 02.03.2014

Niedziela (02.03)
Dzisiejsza, ósma niedziela w ciągu roku zamyka pierwszą część tak zwanego okresu w ciągu roku, która stanowi swoisty pomost pomiędzy okresem Narodzenia Pańskiego a Wielkim Postem. Tegoroczny karnawał dobiega końca. W tym tygodniu, 5 marca, mamy już Środę Popielcową. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu, do którego przygotowania rozpoczynamy nabożeństwem czterdziestogodzinynnym polegającym na adoracji Najświętszego Sakramentu od dziś przez trzy kolejne dni (do wtorku). Celem tego nabożeństwa jest pogłębianie więzi wierzących z Chrystusem obecnym w Sakramencie Ołtarza – obecnym w sposób trwały w przechowywanym w tabernakulum Chlebie Eucharystycznym. Adoracja wywodzi się więc od Mszy św. i do niej nas prowadzi, jako do źródła i szczytu. Zachęcamy parafian, aby w tych dniach znaleźć choć chwilę na osobistą adorację, która trwać będzie w naszym kościele: dziś do godz. 17.00, a w poniedziałek i wtorek w godz. 7.30 – 18.00. Zachęcamy także do korzystania w tych dniach (pół godziny przed każdą Mszą św.) z sakramentu Pokuty.

Za złożone dziś ofiary przeznaczone na zakup opału składamy serdeczne „Bóg zapłać”. O godz. 15.00 w Msza św. z udzielaniem sakramentu Chrztu św. w intencji rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych. O godz.16.30 nieszpory.

W związku z apelem Metropolity Katowickiego dziś we wszystkich kościołach naszej archidiecezji po każdej Mszy św. kwesta na pomoc dla Ukrainy.

Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy 47 .TYDZIEŃ MODLITW O TRZEŹWOŚĆ NARODU pod hasłem „Kochająca matka zawsze trzeźwa”. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że pijaństwo przynosi cierpienie wielu ludziom. Podejmijmy zatem tę intencję w naszych osobistych modlitwach.

W poniedziałek (03.03)
O godz. 18.45 w kościele spotkanie grupy modlitewnej.

We wtorek (04.03)
Święto św. Kazimierza, polskiego królewicza, który swym bogobojnym życiem udowodnił, że władza wcale nie musi być okazją do nadużyć, korupcji ani wyścigu w gromadzeniu doczesnego bogactwa. Władza i polityka jest dziełem Boga i traktowana jako powołanie może stać się też drogą do świętości.

W środę (05.03)
ŚRODA POPIELCOWA, która jest szczególnym dniem w roku liturgicznym. Niech stanie się on dla nas okazją do przenikliwego spojrzenia na nasze życie, niech będzie czasem przemiany serca, porządkowania wnętrza i relacji z Bogiem i ludźmi. Być może jest to coś z czym od lat nie możemy sobie poradzić. Warto właśnie w to miejsce zaprosić Chrystusa, aby wziął tę słabość w swoje ręce i przemienił w błogosławiony krzyż.

W Popielec kancelaria parafialna będzie NIECZYNNA, a Msze św. w naszym kościele: o godz. 7.00, 8.00, 9.30, 16.30 i 18.00. Na każdej Mszy św. posypywanie głów popiołem. Kolekta tego dnia przeznaczona jako jałmużna postna. O godz. 17.30 nabożeństwo do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, a o 18.45 w kościele kolejne spotkanie biblijne.
W godz. od 17.00 do 19.00 można w kancelarii parafialnej skorzystać z porad i pomocy we wszelkiego rodzaju uzależnieniach.

Przypominamy, że w Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Obowiązek ten nie dotyczy osób chorych. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy – od 14. do 60. roku życia. Kościół jednak zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy nie są do niego zobowiązani.

W czwartek (06.03)
PIERWSZY CZWARTEK MIESIĄCA. O godz. 18.00 Msza św. o powołania do służby w Kościele, zwłaszcza z naszej parafii. O godz. 19.00 w kancelarii parafialnej pierwsza nauka przedślubna.

W piątek (07.03)
PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA. O godz. 8.00 Msza św. w intencji czcicieli Serca Jezusowego. O godz. 18.00 Msza św. szkolna w intencji dzieci komunijnych i ich rodziców. Od godz. 17.30 Spowiedź św. dla wszystkich uczniów.

O godz. 17.15 pierwsze wielkopostne nabożeństwo Drogi Krzyżowej za zmarłych zalecanych. Zalecki prosimy składać w zakrystii lub kancelarii parafialnej. Przed nabożeństwem dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii św. będą wręczały wchodzącym do kościoła karteczki ze swoimi nazwiskami, prosząc ich o modlitwę.

Przypominamy, że w okresie Wielkiego Postu możemy uzyskać odpust zupełny, a więc darowanie kary doczesnej za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, jednak nienaprawione przez nas. Warunkiem uzyskania odpustu jest wzbudzenie takiej intencji, stan łaski uświęcającej, wyrzeczenie się przywiązania do grzechu, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża. Odpust zupełny można uzyskać w każdy piątek Wielkiego Postu za udział w Drodze Krzyżowej, odmówienie modlitwy do Chrystusa ukrzyżowanego „Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu…”, w każdą niedzielę za udział w nabożeństwie Gorzkich Żalów oraz za odprawienie przynajmniej trzydniowych rekolekcji.

W sobotę (08.03)
Wspomnienie świętego Jana Bożego, prezbitera, założyciela Zakonu Braci Miłosierdzia (bonifratrów), patrona szpitali, pielęgniarek, chorych i księgarzy.

Jest to zarazem PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA. O godz. 7.40 odśpiewamy Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. O godz. 8.00 Msza św. w intencji Koła Różańcowego. O godz. 10.00 nabożeństwo Drogi Krzyżowej, na które zapraszamy wszystkie dzieci naszej parafii. W roku kanonizacji Jana Pawła II na nabożeństwach Drogi Krzyżowej dzieci poznają te wydarzenia z życia bł. Papieża, które naznaczone były krzyżem i cierpieniem. Na każdym nabożeństwie dzieci otrzymają obrazki z wizerunkiem bł. Jana Pawła II i krótką modlitwą. Obrazki mogą przykleić na plakat dołączony do marcowego numeru „Małego Gościa”. Obrazki można też zachować np. w książeczce do nabożeństwa, jako pamiątkę roku kanonizacji.

W tym dniu odbędzie się w naszym kościele 40. PARAFIALNY DZIEŃ CHORYCH. Od godz. 10.30 okazja do Spowiedzi św. O godz. 11.00 Msza św. z homilią ks. Pawła KACZMARCZYKA, na którą serdecznie zapraszamy chorych, wszystkich którzy ostatnio chorowali, przeszli zabiegi i operacje lub czekają na nie. Dotyczy to nie tylko starszych i dorosłych parafian, ale prosimy przyprowadzić do kościoła swoje chore dzieci i wnuki. Chcemy się za nich i z nimi modlić o uzdrowienie. Wszystkim zebranym w kościele udzielimy sakramentu Namaszczenia Chorych (prosimy wypełnić zamieszczone poniżej karteczki i oddać je po otrzymaniu sakramentu), błogosławieństwa lurdzkiego oraz pobłogosławimy lekarstwa, które prosimy przynieść ze sobą na Mszę św.
Tych, którym choroba lub siły nie pozwolą uczestniczyć w Dniu Chorych, odwiedzimy z sakramentami świętymi w ich domach. Zgłoszenia przyjmuje kancelaria parafialna (032/249-81-99) lub zakrystia (032/346-30-07).

O godz. 17.15 w krypcie naszego kościoła odbędzie Wielkopostny Dzień Skupienia dla Narzeczonych parafii Dekanatu Chorzów, którzy do 7 czerwca br. planują zawrzeć sakramentalny związek małżeński, że udział w wyznaczonym Dniu Skupienia jest obok trzech nauk przedślubnych jest OBOWIĄZKOWY.

W tym dniu 78. urodziny obchodził będzie wikariusz naszej parafii w latach 1970-1973 ks. kanonik Jerzy KEMPA, przebywający obecnie na emeryturze w parafii św. Mikołaja Bujakowie. Polecamy go modlitwom parafian.

W przyszłą niedzielę (09.03)
I NIEDZIELĘ WIELKIEGO POSTU kolekta przeznaczona będzie na potrzeby archidiecezji.