Ogłoszenia – 02.02.2014

Niedziela (02.02)
Dzisiejsze święto Ofiarowania Pańskiego przenosi nas ponownie w klimat Narodzenia Pańskiego. Mamy okazję raz jeszcze spotkać się z naszym Zbawicielem, który przychodzi w postaci Dziecka, aby wybawić nas od panowania grzechu i zła. W Polsce dzisiejsze święto znane jest pod nazwą Matki Bożej Gromnicznej. Na każdej Mszy św. więc odbędzie się święcenie gromnic, a podczas Mszy św. o godz. 12.00 uczniom klas drugich poświęcimy ich świece komunijne. Rodziców tychże dzieci informujemy, że kolejne spotkanie dla nich odbędzie się w poniedziałek 10 lutego br. o godz. 18.45 w kościele.

Z woli papieża Jana Pawła II od 1997 roku w to święto w Kościele powszechnym obchodzony jest Dzień Życia Konsekrowanego, poświęcony modlitwie za osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom w niezliczonych zakonach, zgromadzeniach i instytutach świeckich. Pamiętajmy o nich w naszych modlitwach. Zechciejmy również materialnie wspierać szczególnie zakony kontemplacyjne (klauzurowe), których zadaniem jest przede wszystkim modlitwa za każdego z nas, za cały Kościół i świat. Poświęcając się modlitwie, zawierzają one Bożej Opatrzności również swoich ofiarodawców, wierząc, że ci, za których się modlą, nie zapomną o nich w swojej wielkoduszności. „Bóg zapłać” za złożone dziś ofiary, które przekazane zostaną na zakony kontemplacyjne w Polsce.

Dzisiejsze święto Ofiarowania Pańskiego kończy również tradycyjny okres śpiewania kolęd w naszych kościołach i rodzinach.

Dziś jeszcze w naszym kościele o godz. 15.00 Msza św. z udzielaniem sakramentu Chrztu św. oraz w int. rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych, a na godz. 16.30 zapraszamy na ostatnie nieszpory kolędowe.

Zapraszamy młodzież uczącą się, wszystkich studentów oraz całe środowisko Akademickie oraz wszystkich chętnych na Mszę św. młodzieżową organizowaną przez Duszpasterstwo Akademickie w Chorzowie. Odbędzie się ona dziś o godz. 20 00 w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie przy ul. Wolności.

W poniedziałek (03.02)
Wspomnienie św. Błażeja, biskupa i męczennika – patrona kamieniarzy, dobrej pogody, opiekuna zwierząt domowych i chorych na gardło, a także przyzywanego w czasie krwotoku. Należy do 14. Wspomożycieli, których Kościół katolicki zaliczył do tych świętych, których wstawiennictwo u Boga uznał za wyjątkowo skuteczne, szczególnie w przypadku chorób gardła. Św. Błażej jest patronem Dubrownika.

Na zakończenie każdej Mszy św. w tym dniu udzielimy tzw. „błogosławieństwa św. Błażeja”. To prastary zwyczaj modlitwy kapłana, trzymającego wokół karku wiernego „błażejkę”, czyli dwie skrzyżowane świece w połowie ze sobą związane i proszącego Boga za przyczyną św. Błażeja o oddalenie chorób gardła i wszelkiego innego zła.

O godz. 18.45 w kościele spotkanie grupy modlitewnej (adoracja, wspólna modlitwa brewiarzowa). Zapraszamy.

W tym dniu w parafii św. Franciszka z Asyżu na Klimzowcu odbędzie się miesięczne spotkanie nauczycieli miasta Chorzowa. Rozpoczęcie Mszą św. o godz. 17.00 a po niej spotkanie w klubie „Francesco”.

W środę (05.02)
Wspomnienie św. Agaty Sycylijki, dziewicy i męczennicy – patronki pielęgniarek, a także orędowniczki chroniącej przed pożarem i chorobami piersi. Podczas Mszy św. o godz. 8.00 uroczyście poświęcimy sól, chleb i wodę ku czci św. Agaty. W modlitwie poświęcenia przypomnimy się, że św. Agata jest u Boga szczególną orędowniczką w niebezpieczeństwie pożarów. Prosimy, aby Jezus Chrystus, Chleb Żywy, który zstąpił z nieba, pobłogosławił chleb i wodę za wstawiennictwem naszej Patronki. Błagamy też, aby chleb i woda za wstawiennictwem św. Agaty chroniły nas i nasze domostwa, mieszkania od niebezpieczeństw pożaru i od innych przeciwności. Są liczne świadectwa, że i w naszych czasach św. Agata przychodzi nam z pomocą i rzeczywiście chroni od niebezpieczeństwa pożaru, gdy do Świętej zwracamy się w modlitwie i używamy poświęconego chleba i wody. Poświęcony chleb umieszczają kierowcy w swoich samochodach. Przechowujemy go ze czcią w naszych mieszkaniach.

O godz. 17.30 nabożeństwo do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, a o godz. 18.45 w kościele kolejne spotkanie biblijne, na które zaprasza ks. Paweł Kaczmarczyk.

W czwartek (06.02)
Wspomnienie św. Pawła Miki i jego 25. Towarzyszy – pierwszych męczenników Dalekiego Wschodu. W tym dniu Kościół wspomina także św. Rewokatę, męczennicę. Jej relikwie obok relikwii innego męczennika św. Placyda, znajdują się w ołtarzu, na którym codziennie sprawowana jest Najświętsza Ofiara w naszym kościele.

Jest to zarazem PIERWSZY CZWARTEK MIESIĄCA, w którym dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa; prosimy o nowe i święte powołania do pracy w Pańskiej Winnicy także z naszej wspólnoty parafialnej. O godz. 18.00 Msza św. o powołania do służby w Kościele. O godz. 19.00 w kancelarii parafialnej pierwsza nauka przedślubna. W 2014 roku Kwartalne Dni Skupienia dla Narzeczonych odbędą się w naszej parafii: 8 marca, 7 czerwca, 6 września i 22 listopada. Udział w Dniu Skupienia obok trzech nauk przedślubnych jest dla każdej z par OBOWIĄZKOWY.

W piątek (07.02)
Wspomnienie św. Teodora, męczennika. Jest to zarazem PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA, w którym pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata. O godz. 8.00 Msza św. w intencji czcicieli Najświętszego Serca Jezusowego. O godz. 18.00 Msza św. szkolna w intencji dzieci pierwszokomunijnych i ich rodziców. Od 17.30 Spowiedź św. dla nich.

O godz. 19.00 w salce nad zakrystią odbędzie się spotkanie pt. „Moje Camino” dla wszystkich, którzy pielgrzymowali pieszo do sanktuarium św. Jakuba, Apostoła do Santiago de Compostela. Zapraszamy tych, którzy przygotowują się do tej pielgrzymki i tych, którzy z różnych powodów nie mogą pójść. Przy dobrej kawie posłuchamy relacji i osobistych świadectw popartych fotografiami z trasy pielgrzymki.

W piątek przypadają 56. urodziny pochodzącego z naszej parafii ks. Romana LAKSY, obecnie proboszcza parafii p. w. Niepokalanego Serca NMP w Książenicach.

W sobotę (08.02)
Wspomnienie św. Hieronima Emilianiego, zakonnika – patrona opuszczonych dzieci i sierot, założyciela Zgromadzenia Kleryków Regularnych z Somaschy opiekującego się sierotami i biednymi; oraz wspomnienie św. Józefiny Bakhity zwanej „szczęśliwą”, dziewicy.

Jest to zarazem PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA. O godz. 7.40 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, o godz. 8.00 Msza św. w intencji Koła Różańcowego. Od godz. 17.00 okazja do Spowiedzi Świętej.

Od godz. 7.00 odwiedzimy z sakramentami świętymi osoby chore i seniorów naszej parafii, którzy już nie mogą chodzić do kościoła. Zgłoszenia w zakrystii (32-346-30-07) lub kancelarii parafialnej (32-249-81-99). Można także dodatkowo poprosić o przynoszenie przez szafarzy Komunii św. w każdą niedzielę.

Po Mszy św. o godz. 18.00 w krypcie naszego kościoła pierwsze spotkanie organizacyjne przed planowaną w listopadzie br. parafialną pielgrzymką do Ziemi Świętej. Prosimy wszystkich zapisanych o obecność. Zapraszamy także zainteresowanych i niezdecydowanych. Na spotkaniu obecny będzie przedstawiciel biura „Frater”, organizatora pielgrzymki, który przedstawi wszystkie szczegóły wyjazdu i odpowie na pytania zebranych.

W tym dniu przypadają 86. urodziny pochodzącego z naszej parafii ks. Konrada BOJDOŁA, przebywającego obecnie w Domu Ś. Józefa dla księży emerytów w Katowicach.

W przyszłą niedzielę (09.02)
V NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ kolekta przeznaczona będzie na potrzeby naszej archidiecezji.