Ogłoszenia 01.07 – 08.07

NIEDZIELA (01.07)
Lipiec w dawnej tradycji Kościoła poświęcony był czci Przenajświętszej Krwi naszego Zbawiciela. Zachęcamy do indywidualnego odmawiania Litanii do Najdroższej Krwi Chrystusa Pana, którą możemy odnaleźć w modlitewnikach lub w Internecie.

Dlaczego cały miesiąc? Pytanie to jest zbyteczne dla dusz rozpalonych miłością do Boskiej Krwi Chrystusa, gdyż poznały już, jakiej słodyczy smakują i ileż duchowych zwycięstw przynosi temu, kto praktykuje tę pobożność. Lecz bezbożni, letni? Powiedzą: Kolejny miesiąc! Nigdy się nie skończy.

Po miesiącu maju dla Maryi i czerwcu dla Najświętszego Serca Jezusowego, Kościół świadomie ustalił, że miesiąc lipiec będzie poświęcony Najdroższej Krwi Jezusa.

Lipiec jest centrum roku słonecznego, jest miesiącem nad miesiącami, miesiącem słońca, które praży swym najintensywniejszym skwarem: a Odkupienie nie jest może stołem obfitującym w cudowne źródło – Boskiej Krwi – wlewanej w dusze przez miłość Chrystusa? Oto dlaczego tak święto, jak i miesiąc Najdroższej Krwi zostały ustanowione w środku roku prawie, by przypomnieć nam pełnię samego Odkupienia. Ale jest jeszcze inny motyw: właśnie w lipcu życie chrześcijańskie osłabia się, a życie ziemskie nabiera rozmachu i w tym ferworze tryumfuje zło. Dlatego konieczna jest jakaś pomoc, a znaleźć ją można właśnie we Krwi Chrystusa.

Niektórzy nasi parafianie korzystają już z czasu wakacyjnego wypoczynku. Niech ten okres będzie dla wszystkich czasem bezpiecznym, pogodnym i radosnym. Nie zapominajmy jednak o codziennej modlitwie i niedzielnej Eucharystii.

Nie zapominajmy też o tych, dla których lato jest czasem wytężonej pracy, zwłaszcza o pracujących na roli, na budowach, w szpitalach, transporcie, pozostających na koniecznych dyżurach. Módlmy się, aby Pan Bóg błogosławił w ich trudzie. Oni często pracują, aby inni mogli wypoczywać.

Wszystkich pozostających w domu parafian i gości zapraszamy do udziału w codziennej Eucharystii i w innych nabożeństwach. Wakacyjny porządek nabożeństw w naszym kościele przedstawia się następująco:

– nie ma Mszy św. w języku niemieckim w soboty o godz. 16:30, a w tygodniu Mszy św. o godz. 7:00 w krypcie. Adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do Spowiedzi św. w soboty dopiero od 17:30.

W wakacje kancelaria czynna: poniedziałki i środy od 9:00 do 12:00 oraz wtorki i piątki od 15:00 do 17:00

Za złożone dziś ofiary przeznaczone na bieżące potrzeby Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Katowicach składamy serdeczne „Bóg zapłać”.
Dziś jeszcze o godz. 15.00 Msza św. z udzielaniem sakramentu Chrztu Świętego oraz w intencji rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych.

Na godz. 16:30 zapraszamy dziś jeszcze na niedzielne nieszpory.

We WTOREK (03.07)
Święto św. Tomasza „Niewiernego”, Apostoła, który pokonał niemoc własnej wiary i, jak głosi tradycja, zaniósł naukę Chrystusa aż do Indii, gdzie zginął śmiercią męczeńską. Podczas Eucharystii będziemy modlić się o wzrost Kościoła na całej ziemi. Będzie to nasza odpowiedź na wezwanie Chrystusa: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody…” – także, a może przede wszystkim w wakacje. Św. Tomasz jest patronem Indii, architektów, budowniczych, stolarzy i geodetów.

W ŚRODĘ (04.07)
Wspomnienie św. Elżbiety, królowej – patronki Portugalii, Coimbry i Saragossy. Zwana jest „aniołem pokoju” jako orędowniczka podczas udręk wojny. Jest także patronką III Zakonu św. Franciszka.

O godz. 8:00 Msza św. i nabożeństwo wotywne do św. Józefa. O godz. 17:30 nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, o 19.00 w kancelarii Katechumenat.

W CZWARTEK (05.07)
Wspomnienie świętej Marii Goretti, dziewicy i męczennicy – patronki młodzieży oraz wspomnienie świętego Antoniego Marii Zaccarii, prezbitera – założyciela Stowarzyszenia Kleryków Świętego Pawła, zwanych Barnabitami, aby pracowało nad naprawą obyczajów wśród wiernych.

Jest to zarazem PIERWSZY CZWARTEK MIESIĄCA. O godz. 18.00 Msza św. o powołania do służby w Kościele, zwłaszcza z naszej parafii. O godz. 19:00 w kancelarii parafialnej pierwsza nauka przedślubna.

W PIĄTEK (06.07)
Wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, dziewicy, która żyła w latach 1863-1922 i dużo zrobiła dla misji w Afryce, chociaż na misje nie wyjechała. Swoimi modlitwami obejmiemy w tym dniu wszystkich misjonarzy i misjonarki, zwłaszcza z naszej diecezji.
Jest to zarazem PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA. O godz. 8:00 Msza św. w int. czcicieli Najświętszego Serca Jezusa.

W piątek Kościół wspomina także Najświętszą Maryję Pannę Uzdrowienie Chorych. Jest to święto patronalne Apostolstwa Chorych. Maryja – solidarnie z synem współcierpi. W tym dniu obędzie się 53. Ogólnopolska Pielgrzymka osób chorych, niepełnosprawnych i starszych na Jasną Górę organizowana przez Apostolstwo Chorych. Program pielgrzymki: 9:30 Powitanie i modlitwa różańcowa w Bazylice Jasnogórskiej; 10:00 Konferencja dla chorych „Oto Matka twoja” – ks. Lucjana Szczepaniaka SCJ, kapelana w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie; 11:00 Msza św. pod przewodnictwem ks. bpa Romualda Kamińskiego, przewodniczącego Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych; 13:30 Nabożeństwo Lourdzkie w Kaplicy Cudownego Obrazu; 15:00 Droga Krzyżowa na Wałach

W SOBOTĘ (07.07)
PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA. O godz. 7:40 Godzinki ku czci NMP. O godz. 8:00 Msza św. w int. Koła Różańcowego. Od godz. 17:30 okazja do Spowiedzi św. i osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu.

Od godz. 7:00 odwiedzimy z sakramentami świętymi chorych i starszych wiekiem parafian w ich domach. Zgłoszenia przyjmuje kancelaria parafialna lub zakrystia.

W przyszłą niedzielę (08.07)
XIV NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ kolekta na potrzeby parafii.

Dla dzieci i młodzieży rozpoczęły się już wakacje, wielu z nas będzie się udawało na zasłużony odpoczynek. Postarajmy się dobrze wykorzystywać ten czas, przeznaczając go również na nasz rozwój duchowy. Skorzystajmy z rekolekcji, udajmy się na pielgrzymkę, przeznaczmy czas na lekturę dobrej literatury religijnej. Każdy może znaleźć dla siebie coś, co pozwoli mu nie tylko odpocząć od codzienności, lecz także zbliżyć się do Boga. Nie zapominajmy również o poświęceniu czasu naszym najbliższym, z którymi, być może w codziennym zabieganiu, jedynie się mijamy, nie znajdując czasu na wspólny spacer czy rozmowę. Niech rozpoczynające się lato i czas odpoczynku sprzyja naszej aktywności nie tylko fizycznej, lecz także duchowej.