Ogłoszenia 01.05 – 08.05

NIEDZIELA (01.05)
Dziś w naszej parafii uroczystość odpustowa, która jest ważnym przeżyciem dla całej wspólnoty parafialnej. Po spełnieniu odpowiednich warunków można bowiem uzyskać wtedy odpust zupełny.
W sposób szczególny pamiętamy dziś o ludziach pracy. W modlitwie będziemy prosić dobrego Boga, aby podejmowany przez ludzi pracy trud przynosił im osobistą satysfakcję i zapewniał środki do życia. Będziemy modlić się też za bezrobotnych, którzy poszukują pracy, by spotykali życzliwych ludzi gotowych pospieszyć im z pomocą.
Za złożone dziś ofiary, przeznaczone na zapłacenie rachunku za energię elektryczną składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

Dziś jeszcze o godz. 15.00 Msza św. z udzielaniem sakramentu Chrztu św. oraz w intencji rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych. Na godz. 16.30 zapraszamy na nieszpory odpustowe.
Po raz 16. przy okazji „imienin parafii” organizowany jest festyn „U JÓZIA”. Serdecznie zapraszamy w otoczenie kościoła oraz do farskiego ogrodu całe rodziny, gdzie przygotowano dla nich wiele atrakcji.

Z okazji odpustu można nabyć cegiełki ( cena 5 zł)z których dochód będzie przeznaczony na rekolekcje wakacyjne dla młodzieży naszej parafii. Spośród posiadaczy cegiełek rozlosujemy cenne nagrody!
Dziś przypada 19. rocznica śmierci śp. ks. Juliusza PUSTELNIKA, wikariusza naszej parafii w latach 1941-1942. Jest pochowany w Czechowicach Dziedzicach.
Rozpoczynamy maj, miesiąc, który w naszej polskiej tradycji jest naznaczony modlitwą razem z Maryją, Matką Jezusa i przez Jej wstawiennictwo. Będziemy Ją prosić, by nam pomagała przyjmować i wypełniać naukę Jej Syna, by nas uczyła pełnić wolę Boga. Pierwsze wzmianki na ten temat znajdujemy u króla hiszpańskiego Alfonsa X (1284 r.).

A w Polsce pierwsze nabożeństwo majowe wprowadzili ojcowie jezuici w Tarnopolu (1838 r.). Serdecznie zapraszamy na nabożeństwa majowe do naszego kościoła w tygodniu o godz. 17.30 a w niedziele o 16.30. Weźmy w nich udział, a także odmawiajmy tę litanię indywidualnie lub ze znajomymi i rodziną, polecając Matce Najświętszej wszystkie nasze sprawy.

W poniedziałek, wtorek i środę przypadają doroczne Dni Modlitw o Urodzaje i za kraje głodujące. Przez wstawiennictwo Maryi będziemy prosili o Boże błogosławieństwo dla ciężko pracujących na roli, o sprzyjającą pogodę dla wzrostu zasiewów i obfitych plonów, aby nikomu w naszej Ojczyźnie i na całym świecie nie brakowało chleba powszedniego. Jeśli nie w inny sposób, to przynajmniej poprzez żarliwą modlitwę prośmy naszego Ojca w niebie o sprawiedliwy podział plonów ziemi, aby ludzie nie umierali więcej z głodu.

W naszej parafii Dni Krzyżowe odbędą się w ramach nabożeństw majowych. I tak:

– w poniedziałek (02.05) rano o godz. 7.30 spotykamy się przy krzyżu na ul. Krzyżowej. Tam odbędzie się krótkie nabożeństwo błagalne z prośbą o dobre zbiory, przy śpiewie Litanii Loretańskiej przejdziemy w procesji do kościoła.

– we wtorek (03.05) o godz. 17.30 spotykamy się przy kapliczce na ul. Mariańskiej, gdzie modlić się będziemy o uświęcenie pracy ludzkiej. Następnie przy śpiewie Litanii Loretańskiej przejdziemy w procesji do kościoła;

– w środę (04.05) o godz. 17.30 – spotykamy się przy krzyżu na ul. Opolskiej. Tam modlić się będziemy za głodujących, a następnie przejdziemy do kościoła.

Zapraszamy parafian, a w szczególności wszystkich działkowiczów, do licznego udziału w Dniach Krzyżowych. Prosimy o zabranie ze sobą książeczek do nabożeństw oraz zadbanie o miejsca rozpoczęcia nabożeństw (przydrożne krzyże i kapliczkę). Niech troska o czystość wokół nich i przyozdobienie ich kwiatami i zniczami świadczą o naszej miłości do Pana Boga i miejsca, na którym się znajdują.

W PONIEDZIAŁEK (02.05).
Wspomnienie św. Atanazego, biskupa i doktora Kościoła, patrona w obłąkaniu, wybitnego nauczyciela wiary.

O godz. 18.45 w kościele spotkanie modlitewne.

WE WTOREK (03.05)
Uroczystość NMP Królowej Polski. Na Jasnej Górze wczoraj i dziś gromadzą się tłumy wiernych, aby uwielbić Boga i oddać cześć Najświętszej Maryi Pannie, naszej Matce i Królowej. Łączymy się z nimi dziś duchowo. Maryja zawsze była dla Polaków ostoją, ucieczką i obroną, zwłaszcza w czasach trudnych doświadczeń i zmagań o tożsamość narodową. Obrana przez króla Jana Kazimierza na Królową Polski, otacza naszą Ojczyznę płaszczem macierzyńskiej opieki od ponad czterystu lat. Dziękujemy dziś Bogu za Maryję, naszą Matkę i Królową i prosimy o Jej dalszą opiekę nad nami.

W tym dniu będziemy szczególnie modlić się w intencji naszej umiłowanej Ojczyzny. Niech przez ten cały świąteczny dzień towarzyszy nam modlitwa za Polskę i za Polaków w kraju i na emigracji.
Również we wtorek, z okazji Dnia Polonii i Dnia Flagi, w swoich prywatnych modlitwach czy przez udział we Mszy Świętej wyraźmy troskę o duchowy i materialny ład i rozwój w naszej Ojczyźnie.

Dodatkowe Msze św. w tym dniu w naszym kościele o godz. 9.30 i 16.30. Kolekta tego dnia na bieżące potrzeby naszej parafii. O godz. 21.00 w kaplicy chrzcielnej Apel Jasnogórski.

W ŚRODĘ (04.05)
Uroczystość św. Floriana, męczennika – patrona archidiecezji katowickiej, Chorzowa oraz hutników, strażaków, kominiarzy i metalowców.

O godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo wotywne do św. Józefa.

W tym dniu tradycyjnie już wierni wszystkich chorzowskich parafii pielgrzymują do sanktuarium św. Floriana w Chorzowie. Zapraszamy i do udziału w tych uroczystościach Patrona naszego miasta.

W CZWARTEK (05.05)
PIERWSZY CZWARTEK MIESIĄCA. O godz. 18.00 Msza św. o powołania do służby w Kościele. O godz. 18.45 druga próba przed Pierwszą Komunią Świętą klas II D i E.

O godz. 19.00 w kancelarii pierwsza nauka przedślubna. Narzeczonych, którzy planują zawrzeć związek małżeński do końca września br. informujemy, że Dzień Skupienia dla nich odbędzie się w sobotę 4 czerwca o godz. 17.15 w krypcie.

W tym dniu o godz. 19.00 na probostwie odbędzie się kolejna sesja Parafialnej Rady Duszpasterskiej.

W PIĄTEK (06.05)
obchodzimy święto Apostołów Filipa i Jakuba, którzy czerpiąc moc z Chrystusa, udowodnili, że nawet słaby człowiek jest w stanie poświęcić się głoszeniu Ewangelii. Ich wstawiennictwu będziemy polecać wszystkich powołanych do pracy w Winnicy Pańskiej.

Jest to zarazem PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA. O godz. 8.00 Msza św. w intencji czcicieli Serca Jezusowego, o godz. 18.00 Msza św. szkolna w int. dzieci komunijnych i ich rodziców. Od 17.30 miesięczna Spowiedź św. dla uczniów klas III i IV.

W SOBOTĘ (07.05)
PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA. O godz. 7.40 odśpiewamy Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. O godz. 8.00 Msza św. w int. Koła Różańcowego naszej parafii. Od godz. 17.00 okazja do osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu i miesięczna Spowiedź św. dla uczniów klas V i VI oraz klas gimnazjalnych.

Od godz. 7.00 odwiedzimy z sakramentami świętymi chorych i starszych wiekiem parafian w ich domach. Zgłoszenia przyjmuje kancelaria parafialna (032/249-81-99) lub zakrystia (032/346-30-07).

W przyszłą niedzielę (08.05)
UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO. Kolekta przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii. O godz. 10.30 uczniowie klas II D i E przystąpią do Pierwszej Komunii Świętej. Dzieci z rodzicami zbiorą się już o godz. 10.00 przed probostwem.
Informujemy, że trasa tegorocznej procesji Bożego Ciała (26.05) wiodła będzie: rozpoczęcie po Mszy św. o godz. 7.30 z naszego kościoła do pierwszego ołtarza na skrzyżowaniu ulic Krzyżowej i Grunwaldzkiej, dalej na ul. 11 Listopada, gdzie na budynku Gimnazjum Nr 5 będzie drugi ołtarz, następnie na plac Mickiewicza do trzeciego ołtarza i potem na górę ul. Wileńskiej do czwartego ołtarza i w końcu ulicami 23 Czerwca i 3 Maja do kościoła św. Barbary, gdzie odbędzie się uroczysta Msza Święta.
Przypominamy, że w naszym kościele jest możliwość skorzystania ze Spowiedzi św. osób niesłyszących i słabo słyszących. W tym celu został dla tych osób specjalnie przystosowany konfesjonał, który znajduje się po prawej stronie od wejścia głównego do kościoła. Na co dzień dyżuruje w nim ks. Krzysztof PATAS. Wejście do tego konfesjonału w kącie od strony okien witrażowych.

Ośrodek Rekolekcyjny EMAUS w Koniakowie zaprasza 13-15 maja 2016 r. na
Rekolekcje dla żon żyjących w separacji lub samotnie po rozwodzie
przeznaczone dla kobiet żyjących samotnie na skutek rozwodu, separacji formalnej i nieformalnej lub przeżywających aktualnie kryzys rozpadu małżeństwa. Jest to ważna forma wsparcia Kościoła Katolickiego dla kobiet, które pozostały samotne wskutek opuszczenia przez męża, potrzebują umocnienia, odpoczynku i odpowiedzi na wiele ważnych pytań.
Prowadzący: Beata Słoka (psycholog) i ksiądz Grzegorz Stencel.

Ośrodek Profilaktyczno-Szkoleniowy im. ks. Franciszka Blachnickiego
w Katowicach zaprasza w dniach 20-22 maja 2016 r. na rekolekcje:
Prawdziwa pokora drogą do pełni życia
Skierowane do wszystkich, którzy:
– w oparciu o wartości chrześcijańskie pragną kształtować zdrową osobowość,
– poszukują pełni życia w wierze,
– chcą uczyć się czerpania sił i nadziei ze Słowa Bożego,
– pragną lepiej i skuteczniej radzić sobie z problemami życia codziennego,
– chcą w sposób świadomy tworzyć dobre relacje.
Prowadzą: psycholog Beata Słoka i ks. Wojciech Ignasiak