Ogłoszenia 01.01 – 08.01

NIEDZIELA (01.01)
W pierwszy dzień nowego roku Pańskiego 2017 Kościół celebruje liturgiczną Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Dziś stajemy obok Matki Bożej, prosząc Trójjedynego Boga o błogosławieństwo dla naszych rodzin, dla Ojczyzny i całego świata. Nie wiemy, jaki ten rok będzie ani co przyniesie. Ale z wielowiekowych doświadczeń naszego narodu wynika, że Matka Boga i nasza Matka nigdy nas nie zawiodła, zwłaszcza w trudnych chwilach. Wpatrujmy się w Nią. Ona nosiła pod swoim Sercem źródło i początek naszego życia – Jezusa Chrystusa, przez którego wszystko się stało, a bez Niego nic się nie stało i nadal się nie dzieje. Ona od początku trwała przy danym Bogu słowie, od zwiastowania, przez betlejemską noc, aż po Golgotę, wpisując się w Boże dzieło odkupienia. Prośmy Maryję, aby zbawienie ofiarowane każdemu z nas przez Jej Syna nie zostało zmarnowane.

W Betlejem Aniołowie głosili chwałę Pana Boga i „pokój ludziom dobrej woli”. Maryja, wydając na świat Bożego Syna, staje się Królową Pokoju. Dlatego dzisiejsza uroczystość Bożej Rodzicielki Maryi, ogłoszona z inicjatywy papieża bł. Pawła VI, jest obchodzona jako Światowy Dzień Modlitw o Pokój. Świat i ludzkość ciągle potrzebują pokoju. Nie szczędźmy czasu i serca na modlitwę w tej intencji przez wstawiennictwo Maryi, której Bóg niczego nie odmawia.

Dzisiaj za publiczne odmówienie lub odśpiewanie hymnu O Stworzycielu, Duchu, przyjdź można uzyskać odpust zupełny. Wszyscy potrzebujemy Bożej pomocy, skorzystajmy więc z tego daru Kościoła.

Za dzisiejsze ofiary składane na Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach serdecznie dziękujemy.

Zapraszamy dziś jeszcze na godz. 16:30 na nieszpory kolędowe, a na godz. 18:00na noworoczno-kolędowy koncert w wykonaniu orkiestry dętej.

W PONIEDZIAŁEK (02.01).
Wspomnienie św. Bazylego Wielkiego (patrona zakonu Bazylianów i sióstr Świętego Krzyża) i św. Grzegorza z Nazjanzu (patrona zakonu Bazylianów i poetów), biskupów i doktorów Kościoła.

O godz. 18:45 w kościele spotkanie grupy modlitewnej.

WE WTOREK (03.01)
tradycyjnie wspominamy Najświętsze Imię Jezus. U św. Łukasza czytamy: „Gdy nadszedł dzień ósmy i należało obrzezać Dziecię, nadano Mu imię Jezus, którym Je nazwał anioł, zanim się poczęło w łonie Maryi”. Już w pierwszej połowie XVI wieku papież Klemens XII pozwolił na sprawowanie Mszy Świętej o Imieniu Jezus, a Innocenty XIII na początku XVIII wieku rozciągnął to święto na cały Kościół.

O godz. 18:45w salce spotkanie Ruchu Odnowy Kontemplacyjnej.

W ŚRODĘ (04.01)
Wspomnienie św. Elżbiety Seton – pierwszej kanonizowanej 14 września 1975 roku przez Pawła VI obywatelki Stanów Zjednoczonych.

O godz. 8:00 Msza św. i nabożeństwo do patrona naszej parafii – Świętego Józefa. O godz. 17:30 nabożeństwo do NMP Nieustającej Pomocy. O godz. 19:00 w kancelarii parafialnej 5. spotkanie w ramach katechumenatu.

W CZWARTEK (05.01)
PIERWSZY CZWARTEK MIESIĄCA. O godz. 8:00 Msza św. o powołania do służby w Kościele. O godz. 18.45 nauka chrzcielna dla rodziców i chrzestnych. W związku z trwającą kolędą w styczniu nie będzie w naszej parafii nauk przedślubnych.

W PIĄTEK (06.01)
uroczystość Objawienia Pańskiego, w naszej tradycji zwana świętem Trzech Króli. Przypomina nam ona, że Syn Boży przyszedł do ludzi wszystkich narodów, ras i języków. Msze Święte w naszym kościele jak w każdą niedzielę.

Tego dnia podczas Sumy o 10:30 pobłogosławimy kadzidło i kredę, którą – zgodnie z dawnym polskim zwyczajem – na drzwiach naszych domostw kreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Po literach C + M + B napiszemy cyfry roku Pańskiego 2017, co tłumaczymy również jako prośbę, aby Chrystus błogosławił nasz dom: Christus mansionem benedicat. Takie oznakowanie drzwi naszych domów ma rangę świadectwa wiary wobec wszystkich, którzy od nas tego świadectwa żądają i na nie oczekują.

W uroczystość Objawienia Pańskiego rokrocznie kolekta na Krajowy Fundusz Misyjny.
Jest to zarazem PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA. O godz. 9:00 Msza św. w intencji czcicieli Serca Jezusowego, a o godz. 12:00 w intencji dzieci komunijnych i ich rodziców. Podczas tej Mszy św. dzieciom przygotowującym się do Pierwszej i Wczesnej Komunii św. poświęcimy świece komunijne.

W tym dniu nie będzie w naszym kościele nieszporów. Zamiast nich o godz. 18:00 z koncertem kolędowym wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „ŚLĄSK”. Zapraszamy.

W tym dniu nie będzie w naszej parafii odwiedzin kolędowych.

W naszej archidiecezji 6 stycznia przypada tzw. DIES EPISCOPI. Jest to rocznica (19.) święceń biskupich Metropolity Katowickiego Wiktora SKWORCA, których mu udzielił 6 stycznia 1998 roku w Bazylice Św. Piotra w Rzymie Papież Jan Paweł II. Natomiast nasi biskupi pomocniczy ks. Marek SZKUDŁO i ks. dr Adam WODARCZYK obchodzić będą 2. rocznicę przyjęcia sakry.

W SOBOTĘ (07.01)
Wspomnienie św. Rajmunda z Penyafort, prezbitera.

Jest to zarazem PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA. O godz. 7.40 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. O godz. 8.00 Msza św. w intencji Koła Żywego Różańca. Od godz. 17.00 okazja do Spowiedzi św. i adoracji Najświętszego Sakramentu.

W przyszłą niedzielę (08.01)
ŚWIĘTO CHRZTU PAŃSKIEGO. Niedziela ta zamyka liturgiczny obchód okresu Narodzenia Pańskiego. Będziemy celebrować pamiątkę publicznego ogłoszenia mesjańskiej misji Pana Jezusa. Ale zastanowimy się też nad własnym chrztem i powołaniem do zbawienia. Warto przypomnieć sobie datę i miejsce naszego chrztu.

W tym dniu zapraszamy na jasełka w wykonaniu dzieci z Przedszkola nr 7, odbędą się w czasie Mszy o godz. 12.00

Chcemy w sposób uroczysty obchodzić pamiątkę naszego chrztu, dlatego prosimy wszystkich, aby przynieśli ze sobą do kościoła świece . Na każdej Mszy św., w miejsce Credo, wspólnie z zapalonymi świecami odnowimy Przymierze chrzcielne.
Kolekta przeznaczona będzie na potrzeby naszej archidiecezji. O godz. 15.00 Msza św. z udzielaniem sakramentu Chrztu św.

U progu nowego roku kalendarzowego 2017 jeszcze bardziej otwórzmy się na Bożą miłość, aby mogła napełnić nasze domy, nasze rodziny i stać się w nas źródłem życia Bożego, z którego będą czerpać inni. W ten sposób stwarzamy szansę spełnienia się naszych najlepszych życzeń, aby budując dom naszej rodziny, naszej wspólnoty parafialnej i naszej Ojczyzny, promieniować Bożym szczęściem, niezależnie od tego, co posiadamy i jaką drogą Pan Bóg nas prowadzi. Niech ten kolejny, rozpoczynający się rok Pański dla nas wszystkich, dla naszych rodzin, dla naszej wspólnoty parafialnej i dla naszej Ojczyzny będzie czasem prawdziwie błogosławionym.

W bazylice panewnickiej o godz. 11.00 adoracja przy żłóbku dla Żywego Różańca Archidiecezja Katowickiej. O godz. 12.00 Msza św. pod przewodnictwem Metropolity Katowickiego. O godz. 15.00 adoracja dla osób konsekrowanych.

W tym dniu w bazylice panewnickiej o godz. 15.00 na adoracji przy żłóbku spotkają się mężczyźni i młodzieńcy archidiecezji katowickiej.