Ogłoszena 14.09 – 21.09

Niedziela (14.09)
Czerwony kolor szat liturgicznych wskazuje nam, że nie przeżywamy dziś 24. Niedzieli Zwykłej w ciągu roku, lecz została ona zastąpiona obchodem święta Podwyższenia Krzyża Świętego. Jest to jedno ze świąt, które swoją rangą przewyższają niedziele w ciągu roku i są obchodzone również wtedy, gdy wypadają w niedzielę. Są to święta, podczas których wspominamy szczególnie ważne wydarzenia z naszej historii zbawienia.

Podobnie jest z dzisiejszym świętem. Zostało ono ustanowione na pamiątkę odnalezienia relikwii Krzyża przez cesarzową Helenę, matkę cesarza Konstantyna, który przed bitwą z Maksencjuszem na moście Muliwijskim, nieopodal murów Wiecznego Miasta ujrzał wtedy płonący krzyż i napis: „W tym znaku zwyciężysz”. Nazajutrz na jego rozkaz na tarczach żołnierzy zostały wymalowane krzyże. I wkrótce okazało się, że symbol śmierci stał się symbolem zwycięstwa, bo Konstantyn pokonał Maksencjusza. W 313 roku cesarz ogłosił edykt wolnościowy, kładący kres prześladowaniom religijnym, a krzyż stał się symbolem chrześcijaństwa.

Dzisiaj rozpoczyna się IV TYDZIEŃ WYCHOWANIA. Podczas Eucharystii każdego dnia nadchodzącego tygodnia, przez wstawiennictwo Świętego Stanisława Kostki, będziemy prosili Boga o świętość naszych dzieci i młodzieży, bo od nich zależy przyszłość naszego narodu i Kościoła.

Za złożone podczas dzisiejszej kolekty specjalnej ofiary przeznaczone na remont organów w naszym kościele i spłatę należności za renowację południowej ściany probostwa składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

Już na godz. 16.15 zapraszamy na nabożeństwo Drogi Krzyżowej za zmarłych zalecanych. Zalecki prosimy składać w zakrystii lub kancelarii parafialnej. Na zakończenie nabożeństwa poświęcone zostaną krzyże. Prosimy o przyniesienie do kościoła różnego rodzaju krzyży, które zostały zakupione, jak również te, które wiszą już w naszych domach.

W poniedziałek (15.09)
Wspomnienie NMP Bolesnej. Przez to wspomnienie możemy uświadomić sobie cierpienia, jakie były udziałem Matki Bożej, która – jak nikt inny – była zjednoczona z Chrystusem, również w Jego męce, cierpieniu i śmierci.

O godz. 18.45 w kościele spotkanie grupy modlitewnej. Serdecznie zapraszamy.

We wtorek (16.09)
Wspomnienie świętych męczenników Korneliusza, papieża i Cypriana, biskupa.

W tym dniu 47. urodziny obchodził będzie wikariusz naszej parafii w latach 2003-2009, ks. Janusz KOPEĆ, który obecnie pracuje w Anglii na wyspie Jersey. Pamiętajmy o nim w modlitwie.

W środę (17.09)
Wspomnienie św. Roberta Bellarmina, biskupa i doktora Kościoła. Tego samego dnia w kalendarzu liturgicznym wspominamy świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, biskupa warszawskiego – patrona na czasy trudne.

O godz. 8.00 Msza św. i nabożeństwo do patrona naszej parafii. Serdecznie zapraszamy wszystkich dysponujących wolnym czasem przed południem. O godz. 17.30 nabożeństwo do MB Nieustającej Pomocy.
O godz. 18.45 w kościele (po wakacyjnej przerwie) kolejna katecheza ks. Pawła KACZMARCZYKA. Zapraszamy do pogłębiania w ten sposób swoje wiedzy biblijnej.

W czwartek (18.09)
Wspomnienie św. Stanisław Kostki, zakonnika – patrona Polski i młodzieży polskiej.

O godz. 18.45 w kościele nauka chrzcielna dla rodziców i chrzestnych, a o 19.00 w kancelarii parafialnej trzecia nauka przedślubna.

W piątek (19.09)
Wspomnienie NMP z La Salette i św. Januarego z Neapolu, biskupa i męczennika.

Jest to zarazem TRZECI PIĄTEK MIESIĄCA. O godz. 7.00 w krypcie Msza św. za dusze w czyśćcu cierpiące zamówiona z ofiar składanych do skarbonek przy bocznym wyjściu z kościoła i przy kaplicy chrzcielnej. Po Mszach św. o godz. 8.00 i 18.00 wspólnie odmówimy Koronkę do Miłosierdzia Bożego i oddamy cześć relikwiom św. Faustyny. O godz. 18.00 Msza św. za wszystkich zmarłych i pochowanych na naszym cmentarzu w miesiącu sierpniu br. O godz. 19.00 w krypcie Msza św. młodzieżowa.

W piątek o godz. 18.45 w kościele pierwsze spotkanie dla młodzieży klas III gimnazjalnych, które rozpoczynają swoje bezpośrednie przygotowania do przyjęcia w roku 2015 sakramentu Bierzmowania.

W tym dniu 73. urodziny obchodził będzie pochodzący z naszej parafii ks. prałat Edward POLOCZEK, przebywający obecnie na emeryturze w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wyrach.

W sobotę (20.09)
Wspomnienie świętych męczenników Andrzeja Kim Taegon, prezbitera (pierwszego kapłana koreańskiego) i jego 103 Towarzyszy, którzy ponieśli śmierć męczeńską w XIX wieku.

Od godz. 17.00 okazja do Spowiedzi św. i osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu.

W przyszłą niedzielę (21.09)
XXV NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ kolekta przeznaczona będzie na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego.
Podczas Mszy św. o godz. 9.00 i 10.30 młodzież klas III gimnazjalnych uroczyście złoży podpisane przez siebie i swoich rodziców deklaracje, w których wyrazi swoją chęć i gotowość dobrego przygotowania się do przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.

O godz. 15.00 Msza św. z udzielaniem sakramentu Chrztu św. oraz w intencji rocznych dzieci, ich rodziców i chrzestnych.

Tradycyjnie już w ostatnią sobotę września (28.IX) odbędzie się PIELGRZYMKA PARAFII DEKANATU CHORZÓW do Piekar Śląskich. Do udziału w niej już dziś bardzo serdecznie zapraszamy mieszkańców naszej parafii. Podobnie jak w latach ubiegłych zamówiliśmy dla pielgrzymów naszej parafii autokar. Zapisy na przejazd przyjmuje już kancelaria parafialna.

Są jeszcze miejsca na 3-dniową pielgrzymkę do Lichenia. Szczegóły i zapisy w kancelarii parafialnej.