Nowy Krzyż misyjny

Daty pierwszych Misji Świętych w naszej parafii naniesione na krzyżu misyjnym sięgają roku 1924. I prawdopodobnie taką datę moglibyśmy przyjąć jako rok postawienia przed naszym kościołem pierwszego krzyża misyjnego. Co prawda na nielicznych fotografiach z lat 40-tych ubiegłego wieku roku widać duży krzyż stojący w pobliżu kościoła, ale nie mamy pewności, czy był to ten sam krzyż. Tak więc od postawienia pierwszego krzyża minęło 91 lat. Stał się on częścią historii naszej parafii, był świadkiem zmian w niej zachodzących, wielkich i małych wydarzeń w jej życiu. Szczególnie tych związanych z odbywającymi się w parafii misjami. Kilka pokoleń wiernych otarło się o jego drewnianą konstrukcję. Był stale obecny w życiu parafii lecz i jego nie oszczędził upływający czas. Pojawiły się najpierw małe szczeliny, a potem głębokie pęknięcia, w których zanieczyszczenia, woda, mróz i lód dokonały dalszych uszkodzeń. Te zewnętrzne uszkodzenia są widoczne gołym okiem.

Niestety najgorsze okazało się zbutwienie wewnętrznych warstw drewna, które doprowadziło do zniszczenia struktury materiału. Po prostu wewnątrz drewno zamieniło się w próchnicę. Na fotografiach widoczne są uszkodzenia na drewnianych ramion i podstawy krzyża, które uczyniły bezcelową próbę jego konserwacji. Najprawdopodobniej za kilka lat, pomimo prób naprawy doszłoby do całkowitego zniszczenia. W naszych warunkach klimatycznych całkowity rozkład drewna trwa kilkanaście lat i w tak zaawansowanym stadium można go już jedynie spowolnić. Jedyną rozsądną decyzją stało się wykonanie nowego krzyża misyjnego, który mógłby kontynuować piękną tradycję i przechować pamięć odbytych w naszej parafii Misji Świętych.

Wykonania nowego dębowego krzyża podjął się Zakład Stolarski Ogerman w Żorach. Jak nas zapewnił wykonawca na początek września nowy krzyż powróci na nasz plac kościelny. Litery symbolizujące Misje Święte, które nasza parafia przeżywała na przestrzeni ponad 90 lat zostaną odnowione i umieszczone na nowym krzyżu.

Uroczyste poświęcenie nowego krzyża zaplanowaliśmy na niedzielę 13 września 2015 roku po Mszy św. o godz. 10.30.

  • 00
  • 01
  • 02
  • 03
  • 04
  • 05