Historia PKS „Józefka” Chorzów

Historia PKS „Józefka” Chorzów

pks_jozefka_animParafialny Klub Sportowy „Józefka” Chorzów został utworzony w 2000 roku. Jego założycielami byli rodzice chłopców z rocznika 1988. Niezadowoleni z organizacji i funkcjonowania klubu, w którym dotychczas trenowali ich synowie, postanowili w czerwcu 2000 roku wspólnie z trenerem – Krzysztofem Cieluchem oraz gorącym zwolennikiem sportu – Ks. Dziekanem Antonim Klemensem, powołać do życia nowe stowarzyszenie.
15 sierpnia 2000 roku zostało oficjalnie zarejestrowane stowarzyszenie: Parafialny Klub Sportowy „Józefka” Chorzów, na czele którego stanął prezes – Krzysztof Karel. Barwami PKS „Józefka” są kolory żółty i niebieski, a godłem klubu Korona na piłce.

Już we wrześniu 2000 roku grupa z rocznika 1988 przystąpiła do rozgrywek ligowych organizowanych przez ŚZPN gdzie trampkarze w sezonie 2000/2001, zajęli w nich 2. miejsce. W grudniu 2000 roku Kapituła Pro Publiko Bono, pod patronatem Prezesa Rady Ministrów, w imieniu Andrzeja Zolla oraz Jana Nowaka Jeziorańskiego, złożyła uznanie dla klubu za wzorową jego działalność.

W kwietniu 2001 roku po raz pierwszy udaliśmy się w zagraniczną podróż na Sardynię, gdzie w miejscowości Assemini wzięliśmy udział w Międzynarodowym Turnieju Piłkarskim, w którym występowali przedstawiciele: Brazylii, Anglii, Niemiec, Włoch, Węgier, i Rosji. Józefka zajęła w nim drugie miejsce, a nasz napastnik – Robert Chwastek (były piłkarz ekstraklasowego Ruchu Chorzów, obecnie Siarki Tarnobrzeg) został uznany za jednego z najlepszych piłkarzy turnieju. Ten wynik nie uszedł uwadze władz miasta Chorzowa i dzięki temu klub uzyskał wyróżnienie w czasie Gali Sportu.

W kolejnych latach powstawały następne grupy, zespoły roczników 1989, 1990 oraz 1991. Drużyny te, oprócz startów w kolejnych sezonach rozgrywek ligowych organizowanych przez Śl.ZPN, brały udział w wielu turniejach halowych na terenie całego kraju, kilkukrotnie w nich zwyciężając. W latach 2001-2003 braliśmy udział w mini festiwalach piłki nożnej w Gryfinie oraz zaliczyliśmy kolejne przygody w turniejach zagranicznych we Włoszech i na Węgrzech. W późniejszym czasie została nawiązana współpraca z PKO BP oraz firmą „Laboratoria Natury”. Przekazały one nam sprzęt sportowy.
W 2003 roku nasze drużyny przeniosły się na nowy obiekt sportowy przy ul. Pokoju, bowiem wcześniej mecze rozgrywaliśmy na boisku przy ul. Sportowej.

W tym samym roku nowym Prezesem Klubu został Grzegorz Adamczyk, który sprawował władzę w latach 2003-2008. Klub dalej się rozwijał, powstawały kolejne grupy, roczniki 1993/94, 1995/1996, 1997/1998, 1999/2000 uczestniczyliśmy w wielkich turniejach zagranicznych, m.in. w roku 2004 w Holandii na turnieju Holland cup (udział brało 39 państw z całego świata ) zajęliśmy czwarte miejsce rocznikiem 1988 oraz w roku 2006 na turnieju Alpen Cup w Austrii (udział brało 13 państw z całego świata) zajęliśmy trzecie miejsce rocznikiem 1990, nie przegrywając w całym turnieju ani jednego spotkania. Zostaliśmy za to ponownie wyróżnieni przez władze miasta Chorzowa.

W tym okresie, dzięki MORiS w Chorzowie oraz członkom naszego klubu, obiekt przy ul. Pokoju piękniał z roku na rok, w czym spora też zasługa władz miasta. W roku 2004 na obchodach Dni Miasta Chorzowa władze wyróżniły klub za całokształt naszej działalności, przekazując nagrodę w wysokości 1000 zł.

Klub corocznie organizuje Ogólnopolskie Turnieje Halowe, dzięki temu może rywalizować nie tylko w rozgrywkach ligowych z zespołami z województwa śląskiego, ale również z drużynami z innych regionów kraju. W organizowanych przez nas turniejach brały udział m.in. takie zespoły jak: Wisła Kraków, Korona Kielce, GKS Bełchatów, Śląsk Wrocław, ŁKS Łódź czy Odra Opole.
Pierwsi wychowankowie naszego młodzieżowego klubu są transferowani do zespołów seniorskich innych klubów.

W roku 2008, na kolejnym zebraniu sprawozdawczo – wyborczym nowym prezesem został Jarosław Skrago, który jeszcze bardziej unowocześnił klub.

W listopadzie 2009 klub stał się Organizacją Pożytku Publicznego. Kilka miesięcy później powstała oficjalna strona internetowa www.pksjozefka.pl.
Młodzi piłkarze brali udział w międzynarodowym turnieju w Opalenicy – Remes Cup 2009. Po raz drugi w swej historii klub triumfował na obchodach Dni Chorzowa i ponownie otrzymał nagrodę pieniężną.

W roku 2011 podpisaliśmy umowę o współpracy z zespołem Ruchu Chorzów.
W strukturze sportowej klubu powstały kolejne grupy, roczniki, 2001/2002 2003/2004, 2005/2006 2007/2008 oraz 2009/2010.

Okres ostatnich kilku lat to bez wątpienia czas wielkich sukcesów sportowych. W sezonie 2012/2013 drużyna rocznika 2002 zdobyła mistrzostwo podokręgu Katowice, rocznik 2003 zdobył wicemistrzostwo w swojej kategorii wiekowej oraz wygrał Ligę Malucha a rocznik 2001 zajął trzecie miejsce. Rok później zespół rocznika 2001/2002 zajął trzecie miejsce w międzynarodowym turnieju we Francji a zawodnicy rocznika 2003/2004 ponownie zdobyli wicemistrzostwo podokręgu. Nasi zawodnicy otrzymują powołania do kadry podokręgu Katowice 2001, 2002, 2003 oraz 2004. W styczniu 2014 roku PKS Józefka był organizatorem turnieju halowego z którego cały dochód został przekazany na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W tym samym roku zawodnicy rocznika 2002 otrzymują powołania do Kadry Śląska. Dwóch z nich Kamil Swiksz oraz Jakub Słota zajmują 1 miejsce z Kadrą Śląska w turnieju im. Włodzimierza Smolarka ( były to nieoficjalne mistrzostwa Polski). W roku 2015 nasze zespoły w wyniku nowej unifikacji PZPN zastały zakwalifikowane do ligi Wojewódzkiej, gdzie chłopcy rocznika 2003 zdobyli 2 miejsce w II lidze co oznacza że sezon 2014/2015 zakończyli w pierwszej dziesiątce drużyn na Śląsku. Wspaniała praca z młodymi piłkarzami nie uszła uwadze działaczom ŚZPN w Katowicach którzy wyróżnili szkoleniowców PKS Józefka Chorzów srebrnymi odznakami ŚZPN oraz przekazali nominacje na selekcjonera Kadry Podokręgu, oraz Kadry Śląska.
Kilka ostatnich lat to również podpisywanie nowych umów sponsorskich z takimi firmami jak HPS Energia, Pro-instal czy Tom Food.

W czasie 15 lat działalności piłkarze naszego klubu byli również uczestnikami obozów sportowych w Żorach, Porąbce, Bytowie, Węgierskiej Górce, Wdzydzach Kiszewskich, Głuchołazach oraz Pokrzywnej.
W dzisiejszych czasach wychowanie młodego człowieka to sprawa bardzo trudna i niezwykle istotna. Świat daje wiele możliwości, ale nie wszystkie są godne uwagi. Młody człowiek potrzebuje wsparcia, wzorców, porady, a przede wszystkim kuszącej alternatywy spędzania czasu wolnego. Parafialny Klub Sportowy „Józefka” stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom młodzieży i ich rodziców. Swoją działalnością pragnie podkreślić istotną rolę aktywnego spędzania czasu wolnego w życiu młodych ludzi. Rozwój klubu, jego osiągnięcia i docenieni ze strony władz, a także zadowolenie wychowanków i ich sukcesy to najważniejsze dowody uznania dla kadry prowadzącej oraz sygnał, że włożony trud i wysiłek przynosi efekty.