22.06 -29.06.2014


NABOŻEŃSTWA CZERWCOWE
Miesiąc czerwiec poświęcony jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
Przypominając o wynagrodzeniu za grzechy własne i całego świata,
zachęcamy do udziału w nabożeństwach czerwcowych w Oktawie Bożego Ciała,
połączonych z procesją teoforyczną dookoła kościoła
w niedzielę o godz. 16.30
od poniedziałku do piątku o godz. 17.30,

Kult Bożego Serca rozwijał się od samego początku chrześcijaństwa, jego pierwszymi czcicielami byli Maryja i apostołowie. Szczególnymi postaciami związanymi z tym kultem są św. Jan Eudes oraz św. Małgorzata Maria Alacoque, oboje żyjący w epoce baroku, w XVII wieku. Prekursorem kultu w Europie był jednak – wcześniej od nich działający – polski jezuita Kasper Drużbicki.

W latach 1673-1675 św. Małgorzacie kilkukrotnie ukazywał się Chrystus z Sercem na piersiach przebitym i opasanym cierniową koroną, z którego wytryskują płomienie miłości, a w ich centrum jest krzyż. Podczas objawień Chrystus zapewnił ją o nieskończonym Miłosierdziu dla ludzi. Żądał ustanowienia święta ku czci Jego Serca w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała oraz odprawiania specjalnego nabożeństwa. Wierni, którzy będą oddawać cześć Boskiemu Sercu, obiecał wiele łask (tzw. obietnice Serca Jezusowego).

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, przypadająca w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała, została ustanowiona przez papieża Klemensa XIII w roku 1765, wówczas tylko dla zakonu wizytek, do którego należała św. Małgorzata Maria.

Pomysł nabożeństw czerwcowych wyszedł w połowie XIX w. od Anieli de Sainte-Croix, francuskiej siostry zakonnej. Uroczystość tę rozszerzył na cały kościół dopiero papież Pius IX w 1856 r. W Polsce odmawiano je od 1857. Papież Pius IX zatwierdził nabożeństwo czerwcowe jako oficjalną modlitwę Kościoła w roku 1873.Pielgrzymnka Apostolstwa Chorych

W sobotę, 5 lipca odbędzie się 49. Ogólnopolska Pielgrzymka osób chorych, niepełnosprawnych oraz starszych wiekiem na Jasną Górę organizowana przez Apostolstwo Chorych. Serdecznie zapraszamy osoby chore wraz z opiekunami do uczestnictwa w tej pielgrzymce. Spotykamy się u stóp Matki Bożej, by podziękować za dar kanonizacji św. Jana Pawła II i 85 lat istnienia Apostolstwa Chorych w Polsce.

Rozpoczęcie Pielgrzymki o godz. 10.30 w bazylice jasnogórskiej. O godz. 11.00 Msza święta pod przewodnictwem Księdza Biskupa Stefana Regmunta, przewodniczącego Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia przy Konferencji Episkopatu Polski. O godz. 13.30 – Droga Krzyżowa, zaś o 14.30 – Nabożeństwo Lourdzkie połączone z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

Sekretariat Apostolstwa Chorych organizuje autobus. Wyjazd spod Katedry Chrystusa Króla w Katowicach o godz. 8.00. Prosimy o kontakt telefoniczny z sekretariatem – nr telefonu: 32 251 21 52.