17.05.2015


Boże Ciało 2015

Boże Ciało – i połączona z nim niezwykła procesja – to jeden z najbardziej podniosłych dni. Dzień, bez względu na pogodę, zawsze piękny i bardzo uroczysty, dzień, w którym liturgia Kościoła zaprasza do refleksji nad największa tajemnicą wiary: rzeczywistą obecnością Chrystusa w sakramencie Eucharystii. Pan Jezus pójdzie tymi ulicami i drogami, po których codziennie zdążają ludzie do pracy, dzieci do szkoły, chorzy do lekarza. Rzeczywistość religijna przenosi się w miejsca, które zwykle nie kojarzą nam się z Bogiem i modlitwą. Pójdzie między domami, obok sklepów, baru, przystanków autobusowych. Drogi, którymi pędzą codziennie samochody, w tym jedynym dniu stają się miejscem publicznego wyznania wiary i uwielbienia Boga. To taki moment, kiedy przestrzeń powszedniego życia zostaje wyrwana ze swej codzienności i na chwilę uświęcona. Przypomnienie, że jest coś więcej niż sprawy doczesne. Podczas procesji uświadomimy sobie na nowo prawdę o tajemnicy obecności Boga, który jest realnie obecny w naszym świecie.

Trasa tegorocznego Bożego Ciała jest kontynuacją „obchodzenia” procesją teoforyczną kolejnych dzielnic naszej parafii. I tak po raz pierwszy w historii prowadzić będzie na osiedle przy ul. Ks. Stabika i Katowickiej 134-136. Procesja wyruszy o godz. 8.00 z kościoła św. Barbary i przejdzie ulicą 3 Maja do pierwszego ołtarza na rogu ulic 3 Maja i Stalmacha (1), następnie w dół ulicą Stalmacha na skrzyżowanie ulic 11 Listopada, Traugutta i placu Mickiewicza, gdzie znajdzie się drugi ołtarz (2). Potem w górę ulicą Traugutta na ul. Kalidego (przecinając ul. Pudlerską) do skrzyżowania z ul. Ks. Ficka. Tutaj procesja skręci w prawo na przejście dla pieszych na ul. Nową i za pawilonem wejdzie pomiędzy bloki na ul. Ks. Stabika. Stąd uda się na plac pomiędzy dziesięciopiętre bloki przy ul. Katowickiej 134-136, gdzie przygotowany zostanie trzeci ołtarz (3). Dalej ul. Ks. Stabika, przez skrzyżowanie z ul. Katowicką procesja ruszy na ul. Krzyżową, którą przejdzie do czwartego ołtarza usytuowanego na skrzyżowaniu ulic Krzyżowej i Grunwaldzkiej (4). Stąd wszyscy uczestnicy procesji udadzą się do naszego kościoła na Mszę Świętą.Jubileusze Małżeńskie

Już drugi raz w naszej Archidiecezji, w ramach Metropolitalnego Święta Rodziny, będzie miało miejsce bardzo małżeńskie wydarzenie: Archidiecezjalne Świętowanie Jubileuszy Małżeńskich o tytule: „Co Bóg złączył…”. 24 maja 2014 w Archikatedrze Katowickiej Chrystusa Króla o godz.12.00 na Mszy Świętej małżonkowie odnowią przyrzeczenia małżeńskie i każda para otrzyma indywidualne błogosławieństwo. Jubilatów będzie witać na schodach góralska kapela z Jaworzynki, a małżonkowie będą „odznaczeni” okazjonalnym kotylionem, jak na weselu. Po uroczystości w katedrze zapraszamy na „małe wesele” na placu kurialnym (za katedrą). Będzie góralska kapela Jetelinka, kołocz i kawa.

Do pomocy w organizacji wydarzenia czynnie włączają się małżeństwa z Ruchu Światło-Życie Domowego Kościoła oraz narzeczeni, którzy brali udział w kursach projektu Przed Nami Małżeństwo.
Dla celów organizacyjnych prosimy o zgłaszanie swojej obecności przez formularz znajdujący się na wielu stronach archidiecezji lub dzwoniąc na specjalny nr 504 985 899.

Informacje o wydarzeniu oraz formularz można spotkać na poniższych stronach diecezji:
● archidiecezja.katowice.pl
● przednamimalzenstwo.pl
● katowice.gosc.pl
lub na stronie parafii klikając w baner wydarzenia. Na jubilatów organizatorzy będą oczekiwać już na parkingach i służyć wszelką informacją i pomocą.