11.05 – 18.05.2014

Biblioteka parafialna zaprasza

Wielki polski filozof Tadeusz Kotarbiński mówił, że „Nie ma na to czasu, by marnować czas”. Mądrość życiowa polega nie na tym, co się wie, ale co się chce wiedzieć. Tej ciekawości świata i ludzi nikt nie osiągnie bez kontaktu z dobrą książką

Osiągnięcia telewizji i Internetu stwarzają niewyobrażalne możliwości poznawcze, ale na pewno nie zastąpią książki, która jest nie tylko źródłem wiedzy. To ona pozwala skorzystać z cudzych doświadczeń, uwrażliwia na piękno, które „jest kształtem miłości”, pomaga znaleźć drogę do Boga i receptę na szczęście, zagospodarować podarowany nam czas. „Czytanie – pisał Jarosław Iwaszkiewicz – to jest odnajdywanie własnych bogactw i własnych możliwości przy pomocy cudzych słów”. Kto mało czyta, błądzi wiele i niewiele ma do powiedzenia, gdy trzeba bronić swego zdania.

Często nie potrafi „odpowiednie dać rzeczy słowo”, bo brak mu kultury języka, którą także dzięki książkom zdobywamy i rozwijamy.

Przy okazji wizytacji kanonicznej w kwietniu br. została ponownie uruchomiona biblioteka parafialna przy naszej parafii. Prawie dwa lata nie funkcjonowała, po śmierci bibliotekarki śp. Danuty ZBOROWSKIEJ. W odpowiedzi na napływające do nas prośby, postanowiliśmy reaktywować Bibliotekę parafialną dla wszystkich kochających książki i obcowanie ze słowem pisanym w formie książkowej. Kilka miesięcy przygotowywaliśmy pomieszczenie i wyposażenie biblioteki. Aby korzystający z biblioteki dobrze się w niej czuli i oprócz wypożyczenia książek mogli usiąść i przejrzeć prasę katolicką, czy po prostu porozmawiać i napić się dobrej kawy, zakupiliśmy nowe meble, stoliki i krzesła oraz ekspres do kawy. Biblioteką opiekować się będzie pani Ewa PLONA, która wykonała kawał dobrej roboty, przywracając pomieszczeniu nad zakrystią właściwy bibliotece charakter, a także przejrzała i skatalogowała cały księgozbiór, który liczy ponad 1500 pozycji. Zbiory są ujęte w katalogach bibliotecznych, podzielonych na trzy działy: religijny, popularno-naukowy i powieściowy.

Kto ma takie możliwości, mógłby wzbogacić jej księgozbiór o nowości wydawnicze, przynosząc w darze jakąś ciekawą, wartościową pozycję ze swojej domowej biblioteki, bo możliwości zakupu na miarę potrzeb i pragnień są ograniczone. Pomyślcie Państwo: radość byłaby dwustronna, bo choć wiele mamy pięknych spotkań w życiu, to najpiękniejsze zawdzięczamy książce, która „często puste serca napełnia wzruszeniem, a życiu nadaje sens”.

Zapraszamy do korzystania z Biblioteki Parafialnej w każdą środę w godzinach od 16.00 do 18.00. Wejście przez zakrystię.